Faaker See je nejjižněji položené rakouské jezero

Faaker See (Korutany - Rakousko)
Faaker See (Korutany - Rakousko)

Když se řekne Rakousko, mnoho lidí si vybaví doslova až panenskou přírodu, architektonické památky města Vídně nebo třeba Salcburku. Když se ale řekne rakouská jezera, fajnšmekři si radostí povyskočí. Skutečně, tady se dá strávit odpočinková dovolená, na níž si užijete radosti z vodních sportů nebo navštívíte netradiční místa. Jedním z takových je třeba Faaker See. Skutečně, dominuje tu azurový odstín, doslova jako u moře – čisté je tak, že uvidíte až ke dnu…

Třicetimetrová hloubka, zdravotně nezávadná a pitná voda

Faaker See je opravdu pověstné! Slovinské hranice jsou jen zhruba pět kilometrů, jezero leží na samém jihu Rakouska – třeba město Villach je asi dalších šest kilometrů daleko. Mimochodem, Slovinci mu říkají Baško jezero. Díky vápenatému podloží nabídne krásný odstín modré, nechybí ani přírodní plavecký bazén s drahami. Ideální prostředí doslova pro celou rodinu, vodních sportů si zde vyzkoušíte víc, než byste čekali a při plavání si můžete loknout, nic se nestane – voda je totiž takřka dokonalá!

Loďky, které nemají motor, působí vskutku romanticky a také zajistí, že voda bude i nadále špičkou široko daleko. Hloubka až třicet metrů (průměrně asi 16 metrů), voda se kompletně obmění přibližně vždy za tři čtvrtě roku i díky kvalitnímu přítoku a odtoku. Vprostřed jezera najdete ostrov, který má skoro devět hektarů – jsou tu třeba tenisové kurty. Ostrov je vzdálen od pevniny asi čtyřicet metrů, opticky jezero rozděluje na dvě půle. Dva kilometry dlouhé jezero má ale úžasných 220 hektarů a z nějakého poloostrova si vážně nic nedělá. Když se navíc může pyšnit průměrnou letní teplotou kolem šestadvaceti stupňů Celsia, tak o nic nejde, že?

Kromě tenisu si zahrajete i spoustu dalších sportů…

Faaker See má k dispozici spoustu možností, skutečně, nikdo a nikdy se tu nebude nudit. Plavání, veslování, tenis a golf, volejbal, plachtění nebo prostě jen válení u vody a opalování, co z toho si jen vybrat? Vyžití se nabízí třeba i pro rybáře, protože tu jsou prakticky totožné ryby jako v našich jezerech, rybnících a vodních nádržích. Když se k tomu přidají až mimořádné možnosti ubytování, což je vlastně osudem snad všech rakouských jezer, budete se tu cítit doslova jako doma. Vyjmenujme si proto pár dalších tipů, je to třeba Ossiacher See, Millstatter See nebo Wörthersee, které je vlastně hned vedle Klagenfurtu.

A ještě malá douška, pokud chcete mít krásný výhled na celé jezero a vlastně i horské okolí, za osmnáct eur si pořiďte celodenní vstupenku do lanového centra na hoře Tabor. Trochu adrenalinu přeci nikdy neuškodí…

Booking.com