Hrad Křivoklát patřil po generace českým králům
Jeden z nejstarších českých hradů, původně dřevěné hradisko, později i lovecký hrad pro aktuálního majitele knížecího stolce z přemyslovské dynastie. Hrad Křivoklát prošel rekonstrukcí za vlády Přemysla Otakara II., kdy dostal kamennou podobu a původní dřevěná stavba dostala reprezentativnější nádech. Poté, co hořelo na Pražském hradu, se na začátku čtrnáctého století na tomto hradu ubytovala i s dětmi královna Eliška Přemyslovna. Bohužel, požáry se nevyhnuly ani Křivoklátu, který pak do pozdně gotického hávu oděl další z králů, Vladislav Jagellonec...
Hrad Křivoklát sloužil i jako vězení pro politicky nepohodlné
Vysoko postavení kněží Jednoty bratrské – Augusta a Bílek, ale třeba i sám Edward Kelly, ti všichni byli na Křivoklátu někdy vězněni, a proto vstoupil hrad do historie i jako místo, kde byli nuceně umístěni všichni politicky nepohodlní pro stávajícího vladaře. Dnes už však jde o úplně jiné místo, k mání je rezervace v obřadní síni a do svazku manželského vstupuje stále mnoho párů. Stejně tak se konají různorodé kulturní akce, nakonec, pokračují v tradici. Vždyť právě zde se natáčejí Slasti Otce vlasti, pohádky Jak se budí princezny, Třetí princ či Anděl Páně, ale i Honza málem králem. A to už je na jednu stavbu opravdu slušná porce!
Hrad Křivoklát je aktuálně v rukou státu, otevřeno je celoročně, i když v průběhu zimních měsíců jen během víkendů. Prohlídka asi na půl druhé hodiny, kde si prohlédnete nejen gotické umění v Rytířském sálu, ale i knihovnu, kde je více než padesát tisíc různých děl. Starý pivovar, věž Huderka, kde byl vězněm právě jistý anglický alchymista, ale také Prochoditá věž, kde je hodinový strojek starý prakticky už dvě stě let. Na centrální bráně je na fasádě český lev, což je hodně symbolické. Křivoklát totiž prodal v roce 1929 státu Maxmilián Egon II. a od těch dob se situace ani v nejmenším nezměnila. Jako symbol české státnosti je u studny lípa republiky, zasazená 28. října 2018.
Nedaleko teče Berounka, všude kolem je klid
Romantická dovolená aneb místo, kde jako by se zastavil čas. Údolí podél Berounky, oblíbené řeky českých vodáků, je oázou klidu, ve které se zkrátka nespěchá. Relativně nedaleko je i hrad Točník a samozřejmě i hrad Karlštejn, který patří k dalším nezapomenutelným klenotům na pomezí Středočeského regionu a širší Prahy.
Pod hradem je stejnojmenná obec, jejíž historie se začala psát souběžně s touto světoznámou stavbou. Nedaleko Křivoklátu je rozhledna na Velké Bukové, kde se líbilo i Otu Pavlovi nebo Hamousův statek ve Zbečně, kde se podíváte až do nejmenších detailů, jak se žilo v minulých generacích. Všude okolo je vlastně CHKO Křivoklátsko, nad níž má patronát i organizace UNESCO. Novogotický kostel svatého Petra nebo pískovcový pomník knížete Karla Egona II. z Fürstenberka, mecenáše hradní knihovny, se kombinuje s krásným výhledem v okolí hradu – kdo by potom odolal, že? Užijte si i četné společenské akce, jako je třeba Královský advent nebo Knížecí Velikonoce. I díky nim je Křivoklát se svým okolím hodně atraktivním pro návštěvu (nejen) rodin s dětmi.
Marek Kos | 24.3.2022
Aktuální počasí v destinaci
|
0,6°C
|
Předpověď počasí |