Malebné maďarské městečko Székesfehérvár na vás dýchne historií

Székesfehérvár (Maďarsko)
Székesfehérvár (Maďarsko)

V rámci turistického nadšení můžete zavítat na mnohá místa nejen v naší zemi, ale po celém světě. A když se rozhodnete navštívit i méně proslulé lokality, rozhodně neuděláte chybu. Co třeba maďarský Székesfehérvár? Možná bude obtížné vyslovit a zapamatovat si název tohoto města, ale to, co v něm uvidíte, rozhodně nezapomenete. Pro zjednodušení - česky se název města překládá jako Stoličný Bělehrad. Je župním a zároveň i okresním městem v župě Fejér, jen malý kousek od nedalekého jezera Balaton. V současné době má město rozlohu kolem 170 kilometrů čtverečních, které obývá na 100 tisíc obyvatel. 

Něco málo z historie aneb drtivý mongolský úder nepřišel

Mnohem větší roli hrálo město ve středověku, kdy bylo hlavním městem Uherského království. Korunování zde byli první králové, kteří jsou tu nakonec i pohřbeni. Z města se vzhledem k jeho významu i poloze postupně vytyčily obchodní cesty, a to nejen po celém Balkánu, ale také třeba až do Itálie.

Ve třináctém století přišel první výraznější problém v podobě mongolské invaze na území dnešního Maďarska (a vlastně původně mířili dobyvatelé i mnohem dál). Útočící jednotky se ale k hradu ani nepřiblížily, zastavil je tající sníh. O další století později bylo město obehnáno hradbami. Ani to však nezabránilo tomu, aby vládu převzaly jednotky římského císaře Maxmiliána Habsburského – to se stalo v roce 1490, po smrti krále Matyáše. Po krátkém období nadvlády Osmanské říše si moc opět upevnili Habsburkové.

Poválečný rozkvět a historické památky v jednom

Maďarsko sice po druhé světové válce spadalo do sféry vlivu Sovětského svazu, to ale v případě Székesfehérváru znamenalo především velký průmyslový rozvoj. Město se stalo centrem industrializace, vznikly zde například továrny na autobusy Ikarus. Spolu s tím šel ruku v ruce i růst populace, který znamenal nutnost rozšířit bytové možnosti. Naštěstí to, tak jako v jiných městech, nijak neodneslo barokní historické centrum, které se zachovalo. V současnosti má město stále především průmyslový ráz, ale turistům nabízí právě zachovalé zajímavé centrum.

Co všechno zajímavého se nabízí v okolí?

Jak už jsme zmínili na začátku článku, v blízkosti města se nachází legendární jezero Balaton, které bylo za minulého režimu cílem pro mnoho našich rodin za účelem letní rekreace. Když už jsme u jezer, pokud si zajedete ještě kousek dál, narazíte na termální jezero Hévíz ležící u stejnojmenného pětitisícového městečka. Jedná se o největší evropské termální jezero s hloubkou až 38 metrů.

Pokud zamíříte na opačnou stranu, dostanete se do současného hlavního města země. Budapešť už je pak na samostatnou kapitolu, protože právě zde je totiž těch (nejen) architektonických skvostů snad i pár desítek…

Booking.com