Loket – jeden z nejstarších kamenných hradů v Čechách

Hrad Loket (Česká republika)
Hrad Loket (Česká republika)

Na skalnatém ostrohu na břehu řeky Ohře v západních Čechách stojí gotický hrad Loket. Návštěvníkům nabízí pohled do dávné historie i krásného okolí, ale také zajímavé legendy.

Hrad i město nesou název podle tvaru řeky, která je obtéká. Připomíná totiž ruku ohnutou v lokti. V minulosti byl hrad přezdíván Klíč ku království českému, a to díky své strategické pozici a dobrému opevnění. Kdysi býval oblíbeným místem odpočinku českých panovníků.

Loket v historii

Na tomto místě se hrad nacházel již na počátku 13. století, kdy území obýval slovanský kmen Sedličanů. První písemná zmínka je z roku 1234 v období vlády krále Václava I. Později nechal král Přemysl II. na Lokti postavit dva metry širokou hradbu s půlkruhovými věžemi.

V roce 1319 se místo stalo útočištěm Elišky Přemyslovny, když prchala před Janem Lucemburským. Později byl Loket oblíbeným cílem krále Karla IV., který zde započal rozsáhlou přestavbu. Na jedné z loveckých výprav v okolí údajně objevil horký léčivý pramen, a na místě proto nechal vystavět první lázeňské město v naší zemi, dnešní Karlovy Vary.

Další přestavbu měli na svědomí Šlikové, kteří vlastnili Loketsko od roku 1473. Z hradu si udělali rodové sídlo. Od třicetileté války Loket chátral až do konce 18. století, kdy se stal krajskou věznicí. V 90. letech minulého století se hrad dočkal rekonstrukce a byl otevřen pro veřejnost.

Místo opředené legendami

Podle legendy musí přijít všechny děti na hrad učesané. Žije zde totiž skřítek Štrakakal. Ten v jedné ruce drží hřeben, s nímž chce rozcuchané děti učesat, a v druhé ruce má knihu, kterou je při česání bije do zad.

Můžete potkat také zkamenělého purkrabího – kopii meteoritu ve tvaru koňské hlavy, vážící přes sto kilogramů, který prý spadl na nádvoří v 15. století. Podle pověsti jde o purkrabího Půtu z Ilburka. Toho proklela chudá vdova, aby zkameněl, když má srdce z kamene.

Ve věži možná zahlédnete draka, který zde údajně přebývá. Kdyby byl zrovna na lovu, můžete se alespoň pokochat překrásným výhledem do okolí.

 TIP  O hradu Loket si můžete přečíst i v dalších našich článcích:
        - Loket: český klenot Slavkovského lesa
        - Hrad Loket je jedním z nejslavnějších českých hradů

Co je zde k vidění

Zajímavé exponáty jsou uloženy v muzeu chladných i palných zbraní, k vidění je zde také dobový porcelán, nábytek a nechybí ani přehlídka středověkých mučicích nástrojů ve sklepení. Na hradě uvidíte také kostru středověké ženy, oběti násilného činu, přesně tak, jak byla nalezena. Unikátní nástěnné malby z období vlády Václava IV. zobrazují výhled do zahrad před hradbami.

Celé město Loket s domy z období gotiky, baroka a renesance, je památkovou rezervací.

Za návštěvu stojí rozhodně i Karlovy Vary, které jsou, co by kamenem dohodil.

Tip: Přímo pod mostem můžete nastoupit na motorovou lodičku, která vás sveze po řece Ohři okolo hradu, ke splavu a zpět.

Booking.com