Hrad rodiny Sforzů je připomínkou středověké moci Milána
Šlo o město, které bylo na severu Itálie skutečně dominantní. A to vše v konkurenci řady dalších malých států, jimž se klaněla celá středomořská oblast. Benátky, Janov, ale mohli bychom určitě pokračovat. Potřebuje snad Milán lepší vizitku, pokud jde o jeho historii? Osada založená Kelty se už za antiky dočkala velkého významu, pod někdejší Mediolanum spadala významná oblast na severu Itálie. Symbol moci, kterou měly mocné italské rody, obklopuje nádherný park v anglickém duchu. Výletu proto nic nebrání, procházka na návštěvě Milána vás dříve nebo později zavede právě sem.
Skutečné mocenské sídlo italského severu
Kdo jej vlastně kázal vybudovat? Šlo o Francesca I. Sforzu, jenž symbolicky vystřídal někdejší slavný rod Viscontiů. Kdo má pod sebou sever Itálie, musí mít reprezentativní sídlo – to dá rozum, co svět světem stojí. A právě proto se tento šlechtic rozhodl na prahu druhé poloviny 15. století, že je třeba zahájit akci. Na místě někdejšího sídla rodu Visconti, které si tito mocní vystavěli na necelých sto let, vyrostla krása zvaná také Castello Sforzesco.
O zdobnost jejích interiérů se zasloužil i slavný Leonardo da Vinci, sám architekt Antonio Averlino řečený Filarete pocházel z Florencie a samozřejmě si pozval k dílu ty nejlepší z nejlepších. Sedm metrů vysoké zdi, čtyři věže a vodotrysk, snad jen škoda, že se Francesco Sforza nedočkal konce stavebních prací a dílo dokončil syn Ludovico, jenž byl vévodou milánským mezi léty 1494 a 1499. V parku Sempione, kde mnoho milánských obyvatel rádo tráví svůj volný čas, na vás čeká spoustu zeleně. Záhonky květin, po anglicku střižený trávník, zkrátka idyla pro klidná odpoledne po práci. Víc zelené barvy už v Milánu nenajdete. A to přitom zde před generacemi defilovala armáda, hrad samotný sloužil jako dlouhodobá kasárna pro až tři tisícovky ozbrojenců.
Hrad byl v běhu staletí vážně poškozen
Bohužel, hlavní věž se dočkala zničení, když vybuchl muniční sklad. Hrad rodiny Sforzů byl dále poškozen při obléhání Francouzi, konkrétně Františkem I., kdy se museli obránci vzdát vojenské převaze nepřítele po prohrané bitvě u Marignana. Naštěstí se poškozené části povedlo vždy opravit, jako první s tím začal Francesco II., další člen slavné dynastie Sforzů v předlouhé řadě. Poté, co byl původní komplex opraven a ještě zvětšen, platil v sedmnáctém století za jednu z největších pevností v celé Evropě. Francesco II. Sforza potřeboval honosnou rezidenci pro sebe a svou manželku, Kristýnu Dánskou a penězi rozhodně nešetřil. Šlo o jeden z nejbohatších šlechtických párů Evropy.
A poté, co pod taktovkou architektra Beltramiho na přelomu devatenáctého a dvacátého století došlo k dalším úpravám, najdete dnes ve zdech Castello Sforzesco uměleckou galerii nebo muzeum, stejně jako důležitý archiv a knihovnu. Muzeum věnované antickému umění či hudební produkci novověku vás jistě zaujme. A mimochodem, tento architekt se postaral i o další skvělé práce na severu Itálie, jako je třeba renesanční Lazzaretto. Když se řekne Lombardie, Milán je na prvním místě a může za to i proslulá La Scala nebo Galleria Vittorio Emanuele II, nákupní pasáž mimořádného historického významu.
TIP O Milánu se dozvíte další informace i v článku "Milán - italské centrum módy a obchodu".
Itálie má nabídku pro milovníky historie
Při návštěvě tohoto města nemůžete vynechat Dóm v Milánu, který je jednou z největších katedrál v Evropě i ve světě, o tom nemůže být pochyb. Majestátní budova láká k prohlídce interiéru podobně jako hrad rodiny Sforzů, vlastně jsou od sebe poměrně nedaleko a hravě tyto stavby stihnete obě za jediné odpoledne. Nezapomeňte se zastavit u jezdecké sochy u věže Filarete, symbolické vstupní brány do hradu. Patří totiž Giuseppe Garibaldimu, muži, jenž se mnoho zasloužil o sjednocení Itálie.
Marek Kos | 9.6.2022
Aktuální počasí v destinaci
|
5,9°C
|
Předpověď počasí |