Antické město Aspendos na jihu Turecka

Aspendos (Turecko)
Aspendos (Turecko)

Aspendos se nachází necelých 10 km od města Serik mezi Antalyí a Manavgatem. V minulosti za římského období se jednalo o velmi významné místo v celé Pamfylii. V 5. století př. n. l. byl Aspendos velmi důležitou lokalitou, jelikož se tu razily mince, obchodovalo se s olejem, vlnou a solí. Dnes se sem sjíždí návštěvníci z celého světa.

Velkým lákadlem je tu dnes antické divadlo, které bylo postaveno v roce 155 n. l. místním řeckým architektem Zenonem z římského betonu. Podle legendy byla stavba divadla výsledkem místní soutěže, kterou pořádal přímo vládcem Aspendosu. Cílem bylo postavit budovu, která přispěje k tomu, aby město prosperovalo a bylo významné. Vítěz soutěže vyhraje vládcovu dceru. Panovník si vybral soutěžícího, který postavil divadlo, a svatba se konala přímo na jevišti divadla.

Divadlo má průměr 96 metrů, což nabídlo kapacitu 7 000 sedadel pro diváky. V případě slunečného počasí bylo možné přetáhnout přes publikum a jeviště markýzu a poskytnout tak stín. Dodnes se dochovaly sloupy, které markýzu upevnili. Okolo divadla jsou navíc postavené mohutné sloupy, aby izolovaly hluk od okolního světa. Dodnes je divadlo velmi zachovalé a to včetně jevištní části. Dokonce dle statistik se jedná nejstarší a nejlépe dochované antické divadlo vůbec.

Jakmile si prohlédnete divadlo, vyjděte na protější kopec, na akropoli, kde se vám naskytne úchvatný pohled na zbylé památky z této doby – ruiny chrámů, baziliky, akvaduktu, lázní, agory či stadionu. Akropol je porostlá trávou, nicméně mezi objekty jsou zachovány cesty a všude jsou popisky v angličtině. Nedaleko se nachází i most Eurymedon, který byl zrekonstruovaný ve 13. století. Vše je relativně zachovalé, najdete tu vždy popisky o historii a detaily daného objektu.

Dnes je divadlo a všechny dochované části přístupné turistům po celý tok. Doporučuji návštěvu buď na jaře, nebo poté po letní sezoně na podzim. Přes léto se sem sjíždí turistické autobusy, je tu přecpáno a člověk si ani neužije tu atmosféru. Na druhou stranu, přes letní sezonu se tu koná mnoho kulturních akcí (nejznámější je určitě Mezinárodní festival opery a baletu, na který přijíždí okolo 10 000 diváků), proto pokud jste fanouškem, popřemýšlejte nad návštěvou. O koncerty bývá velký zájem a vstupenky jsou vyprodány dlouho dopředu.

Mnoho cestovních kanceláří vám nabídne fakultativní výlet do této lokality a povětšinou tuto destinaci spojují i s jinými místy (Manavgat, Side atd). Nicméně tyto výlety vyjdou finančně zbytečně o dost dráž. Můžete se sem vydat zcela individuálně bez cestovní kanceláře. Pokud budete mít auto, cesta z Antalye zabere do hodiny času. Pokud nemáte auto, je možné se autobusem dostat do vesničky Serik a poté pěšky či taxíkem do Aspendos.

Booking.com