Velikonoce v Chorvatsku jsou velmi zajímavým zážitkem
Pokud chcete poznat místní krajové zvyklosti, musíte přijet v době, kdy se slaví nějaký tradiční svátek. Křesťanství je v Chorvatsku doma už přes tisíc let, jde o zemi, která byla na Balkáně christianizována jako jedna z prvních. A oslava velikonočních svátků je v zásadě podobná jako u nás, jsou spojené s tradičním půstem, ale také pálením ohňů, skvělým vínem a obvykle i teplotami, které se dají označit za jarní a velmi příjemné. Chcete se dozvědět víc o chorvatských oslavách Velikonoc, jimž se zde říkává Uskrs?
V hlavní roli budou také olivy
Nepěstují se jen ve Španělsku nebo v Řecku, ale milují je i na Istrii. Velikonoce v Chorvatsku jsou úzce spojené s olivovou ratolestí, která je symbolem čistoty, ale i míru a prosperity. Nosí se do kostela během Květné neděle (Cvjetnica) a vysvěcená pak zdobí obydlí místních. Novinkou bude pro české turisty Korizma, tedy půst, který je ale něčím zvláštní. Každý pravověrný katolík si zvolí některou ze svých neřestí a té se po období následujících čtyřiceti dnů zřekne. Příliš mnoho času za obrazovkou počítače? Cigarety, alkohol či masitá strava? Všechno půjde na chvilku stranou, protože odříkání je v nějaké formě úzce spojeno s většinou křesťanských svátků.
TIP Více o Velikonocích v Chorvatsku se dozvíte v článku "Velikonoce v Chorvatsku? Proč ne!?" na www.olivum.cz.
Barvená vajíčka neboli pisanica
Malované kraslice se stávají stejným hitem jako v naší kotlině, v Chorvatsku se jim říká pisanica a jsou symbolem zrodu nového období roku. Využívají se přírodní barvy, tradici symbolizuje například červená řepa, která barví skořápku do temně červených odstínů a používá se také vosk, díky němuž je možné vytvořit originální kresby. Malování vajíček je zvykem ještě z pohanských dob a je k vidění ve všech původních slovanských kulturách. Například Poláci říkají malovaným vajíčkům pisanka, ale také malowanki, pokud využijí akrylové barvy, olejovky či tempery a vytváří doslova umělecké dílo. Vraťme se ale zpět do Chorvatska, kde se slaví Velikonoce i bohatě prostřeným stolem a pálením vysokých hranic dřeva. Pokud vás zaujala středomořská kultura, vydejte se například do městečka Rovinj, v němž se mísí chorvatské a italské kulturní vlivy.
Procesí a pálení ohňů jako klasika
Podobně jako u nás, jsou i v Chorvatsku zvykem procesí, která se odlišují kraj od kraje. Největší význam má tento rituál na ostrově Hvar, kde na shromážděné věřící na Zelený čtvrtek čeká více než dvacetikilometrová procházka. K oslavám Velikonoc patří i velký oheň, který možná někomu připomene naše tradice na přelomu dubna a května. Krijesova, jak se velkým hranicím říká, mohou hořet klidně i celé jaro. A pointa je jasná, kam až oheň dohlédne, tam bude skvělá sklizeň.
TIP Chcete vyrazit do Chorvatska a nemáte vhodné auto? Vyzkoušejte půjčovnu aut na dovolenou.
Velikonoce ve znamení dobrého jídla
Pokud máte rádi tradiční gastronomii, během velikonočních veselic v Chorvatsku čekejte bohatě prostřený stůl. Dopřejte si ho v istrijském městečku Bale nebo kdekoliv jinde, na talíře patří mimo jiné sladký kulatý chléb pogača (někdy také pinca), šunka, olivový olej a zelenina, která do oslavy stihla vyrůst (tedy například ředkve). Symbolem pro Velikonoce jsou v Chorvatsku nejen vajíčka, ale i zajíci nebo kuřátka, která nechybí v různých podobách na tradičních trzích ve velkých městech. Pije se červené víno, jímž se během velikonočních veselic rozhodně nešetří.
Marek Kos | 3.4.2023
Aktuální počasí v destinaci
|
8,2°C
|
Předpověď počasí |