Když sluníčko vystrkuje růžky a objeví se alergie. Co pomáhá?

Jak se bránit alergii na sluníčko
Jak se bránit alergii na sluníčko

Alergie na slunce, známá také jako fotosenzitivita, je nežádoucí reakce kůže vyvolaná působením slunečního záření. Postihuje miliony lidí na celém světě a kromě slunečního svitu ji mohou spouštět i jiné zdroje ultrafialového záření (např. solária a některé typy žárovek). Nejde přitom o jediný typ onemocnění, ale o skupinu několika poruch se společnými příznaky, včetně zarudnutí, svědění a puchýřů na kůži.

Proč k alergii na slunce dochází?

Přesná příčina alergie na slunce nebyla doposud zcela objasněna, ale předpokládá se, že souvisí s reakcí imunitního systému na UV záření. U lidí se zvýšenou fotosenzitivitou vyvolává působení UV záření imunitní reakci, která vede v bílkovinách v pokožce k uvolňování chemických látek, což v konečném důsledku způsobuje zánět a další příznaky. Někteří lidé mohou mít ke sluneční alergii také genetickou predispozici.

Jak se sluneční alergie projevuje?

Rozeznáváme hned několik typů sluneční alergie, z nichž každý má vlastní soubor příznaků a spouštěčů.

Nejčastějším typem je polymorfní světelná erupce, která postihuje až 10 % populace. Obvykle objevuje na jaře nebo na začátku léta, kdy je kůže poprvé vystavena slunci po dlouhém více či méně bezkontaktním období během zimních měsíců. Mezi typické příznaky této formy fotosenzitivity patří svědivé, červené a vystouplé hrbolky na kůži, jež se mohou vyvinout v puchýře.

Dalším typem sluneční alergie je aktinické prurigo, což je vzácné chronické onemocnění, které způsobuje silné svědění a puchýře na kůži, zejména na obličeji a rtech. Objevuje především v dětství nebo dospívání a může přetrvávat po celý život.

Specifickou formou sluneční alergie je také solární kopřivka (uticaria solaris). K typickým projevům dochází několik minut po ozáření a většinou svévolně vymizí do 24 hodin. Kromě kopřivky a nepříjemného svědění se může objevit i otok. Tento typ sluneční alergie je poměrně vzácný a může jej vyvolat i krátké působení slunečních paprsků nebo UV záření z jiných zdrojů.

Jak alergii na slunce léčit?

Léčba sluneční alergie závisí na typu a závažnosti stavu. V mírných případech mohou ke zmírnění příznaků stačit volně prodejná antihistaminika a intenzivní krémy pro lokální aplikaci. V závažnějších případech mohou být nezbytné léky na předpis - například kortikosteroidy nebo imunosupresiva.

Pokud se vás alergie na slunce týká, nezapomeňte, že zásadním aspektem zvládání je také prevence. Snažte se vyhýbat pobytu na slunci v době nejvyššího slunečního záření, noste oblečení, které dobře stíní a používejte širokospektrální opalovací krém na alergickou pokožku s vysokým SPF. A určitě nemusíme připomínat, že byste se měli obloukem vyhýbat soláriím.

Booking.com