Odkryté poklady Dalmácie: Objevte krásy Splitu a Dubrovníku na lodi

Dubrovník (Chorvatsko)
Dubrovník (Chorvatsko)

Kde všude jste byli v Chorvatsku? Tato přímořská země je mezi Čechy jednou z nejoblíbenějších destinací na dovolenou, přitom řada z nás nikdy nebyla ani ve střední či jižní Dalmácii. Může za to především geografické uspořádání Chorvatska, jehož jižní část je pro nás hůře dostupná autem. Do Splitu je to například z Prahy skoro 11 hodin a do Dubrovníku ještě o dvě hodiny dále.

Střední a jižní Dalmácie ale určitě stojí za návštěvu, takže pokud nejste milovníky sezení v autě, můžete se tam příští rok vydat třeba letecky. Případně zkuste koupit celou dovolenou přes nějakou cestovní kancelář.

Pokud vás ale zájezd s cestovkou neláká, můžete si ve své vlastní režii rezervovat nějaké ubytování přes portály, jako je Booking či Airbnb. Další variantou je strávit dovolenou na lodi. Pronájem lodí v Chorvatsku je stejně jako rezervace ubytování online celkem jednoduchou záležitostí. Podmínkou ale je mít kapitánské zkoušky. Pokud je nemáte, k službám jsou vám místní kapitáni, nebo rovnou celé posádky. Dovolená na lodi vám umožní poznat tuto část Chorvatska ze zcela jiné perspektivy. 

Split – druhé největší město Chorvatska

Split vás okouzlí nejen svým pobřežím, ale také historickým centrem. Milovníky lodí a moře nadchne Námořní promenáda v blízkosti přístavu či promenáda Riva plná podniků a obchodů.

Samotné historické centrum má několik městských bran, jako je Zlatna Vrata nebo Vratnik, které byly historickými vstupy do města.

Jedinečnou dominantou centra je starořímský Diokleciánův palác, který je zapsaný na seznamu světového dědictví UNESCO. Byl vystavěn římským císařem Diokleciánem ve 4. století našeho letopočtu. V rámci celého komplexu se nachází nejstarší funkční katedrála na světě – Katedrála Sv. Domnia. Její součástí je také starý Jupiterův chrám, který dnes slouží jako křtitelnice. Celý komplex Diokleciánova paláce vytváří jedinečné místo.

Pokud ale budete chtít utéct od ruchu města, vypravte se na kopec Marjan. Najdete na něm krásné vyhlídky na město a moře, můžete si tu naplánovat kratší pěší výlet a užít si krás místního přírodního parku. Můžete ale také vycestovat z města a navštívit archeologické naleziště starého antického města Solona či pevnost Klix.

Dubrovník – Perla jaderského moře

Jedinečná historie na vás dýchne také v Dubrovníku. Možná že jste v něm ještě nebyli, ale jeho panoramu určitě poznáte z různých fotek nebo ze seriálu Hry o trůny (Game of Thrones – GoT). 

Dominantou Dubrovníku jsou hradby, které obklopují celé staré město. Na hradby se dá za poplatek jít. Nemine vás ani hlavní brána Pile, která také vystupovala v seriálu GoT.

Mezi další historické památky patří skalní pevnost Lovrijenac či Rektorův palác. Pokud se vám zachce kávy či dobrého jídla, řadu podniků najdete na hlavní třídě Stradun, která je zakončená palácem Sponza.

Odpočinout od města si můžete na pláži Copacabana či Lapad, případně na malebném ostrůvku Lokrum. Celý ostrov je nádhernou přírodní rezervací. Nachází se tu botanická zahrada či benediktinský klášter a pevnost. Milovníci přírody by neměli vynechat ani ústí řeky Ombla. Ta je jednou z nejkratších řek na světě a říká se, že je stejně široká jak dlouhá. Tekoucí část má totiž jen 75 metrů a následně ústí do zálivu Rijeka Dubrovačka.

Pokud se vydáte mezi Splitem a Dubrovníkem na plavbu, můžete po cestě také objevit překrásné ostrovy Brač, Hvar či Orebič a další.

Booking.com