Vila Grossmann: Sto let příběhů ukrytých za zdmi ostravského skvostu
V nenápadné ostravské uličce Na zapadlém stojí vila, která je svědectvím jak stavebního umu, tak lidského osudu. Nechal ji postavit František Grossmann jako reprezentaci svého mistrovství – s exotickou zahradou, uměleckými sbírkami i architektonickým leskem. Přesto se proměnila v kulisu tragického příběhu. Dnes dům znovu září po rozsáhlé rekonstrukci a zve návštěvníky k objevování své bohaté historie.
Rodinnou vilu spojenou se sídlem kanceláře stavební firmy si nechal postavit v letech 1922 až 1924 ostravský stavitel František Grossmann. Dům ve stylu dekorativismu v přepychovém provedení byl zařízen luxusním nábytkem a doplněn cennými uměleckými sbírkami obrazů a porcelánu. Obklopovala ho zahrada s exotickými dřevinami, sochařskou výzdobou, altánem a vodními prvky. Komplex tvořil nejrozsáhlejší poválečnou vilovou realizaci na Ostravsku.
František Grossmann se narodil v roce 1876 v Pustějově a základy stavebního řemesla získal od svého otce, který byl zednickým předákem. Po studiu na mistrovské škole při německé průmyslovce v Brně se vypracoval na samostatného stavitele ve Frýdku. V roce 1906 se přestěhoval do Moravské Ostravy a začal spolupracovat s architektem Františkem Fialou. Realizovali například dostavbu kostela Panny Marie Královny v Mariánských Horách, Dům katolických tovaryšů nebo soukromé sanatorium Dr. Leopolda Kleina.
Své zkušenosti, jmění a společenské postavení po konci světové války promítl do plánů své luxusní vily. Využíval ji nejen pro bydlení, ale i pro předvedení stavebních schopností své firmy.
Manželé Grossmannovi se vzali krátce před kolaudací sídla. Přepychového bydlení si však užívali jen necelých deset let. Během velké hospodářské krize upadli do dluhové pasti a rozhodli se společně spáchat sebevraždu.
Majetek se tak dostal do konkurzního řízení. Vila byla roku 1937 v dražbě přiklepnuta Hypoteční a zemědělské bance moravské v Brně. V březnu 1939 zakoupili dům Josef a Alžběta Rybovi. Stavebně objekt upravili na vícegenerační dům.
Po konci druhé světové války rodina odprodala polovinu domu manželům Pištovým. V letech 1964 až 65 vilu odkoupil městský národní výbor pro účely zřízení mateřské školy a školní družiny.
I přes stavební zásahy si dům zachoval mnoho původních prvků. Od roku 1992 je kulturní památkou. Rozsáhlá rekonstrukce financovaná z prostředků města Ostravy po sto letech navrátila rezidenci vzhled odpovídající období Grossmannova života. Podle odborníků je umělecká hodnota stavby srovnatelná s unikátní Spitzerovou vilou v Janovicích u Bruntálu.
V dnešní době objekt slouží ke kulturním a edukačním účelům. Můžete absolvovat komentovanou prohlídku, která začíná v každou celou hodinu v suterénu a končí v podkroví. Dozvíte se během ní mnoho zajímavých podrobností o vile, životě a práci manželů Grossmannových nebo o rekonstrukci. Během otevírací doby je zahrada přístupná zdarma.
Otevírací doba:
Pátek–neděle
Listopad–březen
9:00–17:00
(poslední prohlídka v 16:00)
Duben–říjen
10:00–18:00
(poslední prohlídka v 17:00)
Vladimíra Dobešová | 20.5.2025
Aktuální počasí v destinaci
|
15,1°C
|
Předpověď počasí |
Mapa oblasti
Sponzor
Nejnovější článek
Vila Grossmann: Sto let příběhů ukrytých za zdmi ostravského skvostu
