Kudy kam - Kahta a Nemrut Dagi

Nemrut Dagi (Turecko)
Nemrut Dagi (Turecko)

Samotné městečko Kahta není nijak inspirativní a nelze o něm říct nic jiného, než že je to pořádná „díra“. Je však výchozím místem pro návštěvu jedné z nejzajímavějších památek v Turecku, soch na hoře Nemrut Dagi.

Ubytování při cestě na Nemrut Dagi

Nabídka ubytování není v Kahtě nijak přehnaná, ale něco se vybrat dá. Každý z hotelů pořádá vlastní výlety dodávkou na Nemrut Dagi. Kommagene Pension – 20TR double pokoj s koupelnou a snídaní. Vcelku solidní ubytování, ovšem poněkud blízko mešity. Majitel čekává u autobusů, je vcelku v pohodě, ale docela tlačí na prodej svých výletů na Nemrut Dagi. Dále nabízí přepravu do Sanliurfy s návštěvou Harranu. Pokud ji nebudete chtít využít, raději neříkejte kam máte namířeno, jinak vám nedá pokoj. (2004)

Hornatá krajina na Nemrut Daği (Turecko)

Doprava na Nemrut Dagi

Malé autobusové nádraží je uprostřed městečka.

Spojení do:
Göreme: 35TR, noční spoj
Şanliurfa: 6TR, několikrát denně dolmuše
Časté dolmuše jezdí do Adiyamanu. Další spoje jezdí do Malatye, Kayseri a Adany. Spojení je také do Istanbulu a Ankary.

Hlavy soch bohů (Turecko)

Zajímavosti u Nemrut Dagi

Nemrut Dagi

Vstupné do parku 9.5TR (2004). Platí se dole u strážců parku při vjezdu na horu.

Výlet organizovaný hotelem cca 25TR za osobu, podle toho jak dobře se vám podaří smlouvat. Záleží na tom, kolik mají lidí a jak moc potřebují doplnit auto.

Hlavním cílem jsou vždy hlavy soch bohů a megalomanského krále Antiocha na vrcholu hory. Cestou jsou však ještě jiné památky jako Arsameia, římský most Cendere.

Římský most Cendere (Turecko)

Kromě organizovaných výprav by nahoru k Nemrut Dagi mělo dát dostat dolmušem, který ale končí nějakých 13 km pod vrcholem, které musíte pak ujít už sami. Hoteliéři ani taxikáři vám však budou nejspíš tvrdit, že jinak než s nimi se tam nedostanete. Pro ty co mají vlastní auto: nahoru vede cesta, ovšem postupně se dost zhoršuje a poslední úsek k vrcholu je vyloženě katastrofální.

V době naší návštěvy byla sezóna a při západu slunce na Nemrutu bylo nahoře dost narváno. Turistů prý ale tady stejně citelně ubylo, což se projevuje v silném tlaku hoteliérů a agentur na prodej výletů. Znamená to ale také, že můžete dost smlouvat.

Druhou možnou základnou pro výlety na Nemrut Dagi je kromě Kahty město Adiyaman nebo i Malatya.

Booking.com