Chiang Mai – v horském království

Chiang Mai (Thajsko)
Chiang Mai (Thajsko)

Horské masivy a přírodní scenérie severního Thajska jsou naprostým kontrastem k představě země, kterou spíše symbolizují písečné pláže a tropické ostrovy. Severní Thajsko je však díky své nádherné přírodě stále více vyhledávanou lokalitou. Centrem a dopravním uzlem severu je Chiang Mai, druhé největší město Thajska.

Tato oblast nebyla vždy součástí Siamské říše, Chiang Mai bývalo dříve metropolí malého království Lanna. Před dvaceti lety bylo Chiang Mai centrem drogového byznysu a dnes je centrem turismu. Obchod s opiem se přenesl o něco dál, do nepřístupné džungle v oblasti Zlatého trojúhelníku na hranicích Thajska, Laosu a Myanmaru. Chiang Mai je přeplněno turisty mířícími sem za hlavně kvůli trekům do džungle a výpravám za horskými kmeny. I když v důsledku překotného rozvoje město ztratilo hodně ze svého původního šarmu, je stále přitažlivé svou klidnou atmosférou, chladnějším a příjemným klima a množstvím aktivit v okolí.

Chiang Mai (Thajsko)

Jednou z největších atrakci je tady také nakupování. Noční bazar v Chiang Mai je proslulý, je asi nejlepší a největší v celém Thajsku. Zdejší trh řemesel je jeden z vůbec největších na světě. Noční bazar je vlastně několik ulic přeplněných množstvím stánků včetně několika zastřešených patrových tržnic. Sehnat se tady dá téměř všechno, od typických thajských suvenýrů až po pirátské kopie výrobků světových značek. Na hlavní ulici množství obchodů nabízí šití obleků i šatů na míru z věhlasného thajského hedvábí za skutečně příznivé ceny.

Chiang Mai se sice rozvinulo v moderní město, přesto právě tady je dodnes možné vidět zbytky „starého“ Thajska. V centru města je mnoho chrámů a udržuje se zde původní způsob života.

Nejnavštěvovanějším místem je hora Doi Suthep v asi 15 kilometrů vzdáleném národní parku. Na vrcholu hory, uprostřed zeleně okolního lesa se nachází buddhistické poutní místo, chrám Wat Phra That Doi Suthep. Chrám byl podle legendy postaven na místě, kde se zastavil posvátný bílý slon nesoucí schránku s relikviemi. Vede k němu strmá cesta vzhůru po 290 schodech. Do místa kde tyto schody začínají vede od úpatí hory silnice, jejíž stavbu roku 1935 zorganizoval uctívaný mnich.

Chiang Mai (Thajsko)

Stavba byla financována z darů z celé země a pracovalo na ní mnoho dobrovolníků. Do té doby bylo možno se k chámu dostat pouze náročným pětihodinovým výstupem. Přes množství návštěvníků, především věřících, ale i turistů, si chrám zachovává auru posvátného místa. Chrám je domovem malé komunity mnichů a slouží také k výuce meditace. V samém srdci chrámu se nachází impozantní 24 metrů vysoké zlatá věž chedi v níž je uložená vzácná relikvie.

Nejlepším způsobem prohlídky okolí Chiang Mai je půjčení kola nebo motorky. Mopedy jsou také nejběžnějším způsobem přepravy místních, takže jich jsou všude obrovská kvanta. S jízdou na motorce se však musíme nejprve trochu sžít, přece jen levostranný provoz je pro nás nezvykem.

V malebném údolí Mae Sa navštěvujeme malou hadí farmu. Podnikavý majitel nás láká dovnitř na jejich „kobra show“. Farma je poměrně malá, slouží spíše pro návštěvy turistů z Chiang Mai, hady pro získávání jedu prý chovají ještě jinde. S mladým majitelem farmy jsme se později setkali ještě jednou, shodou okolností chvíli poté, co jsme při návratu zrovna v téhle vesnici píchli kolo na motorce. Bez okolků hned přivezl svůj džíp, naložil nás i s motorkou a odvezl do servisu, kde nám domluvil a zařídil opravu. Fotogalerii z Chiang Mai si můžete prohlédnout zde.

Booking.com