Chichén Itzá – úžasná památka civilizace Mayů

Chichén Itzá (Mexiko)
Chichén Itzá (Mexiko)

Chichén Itzá, nacházející se na severovýchodní části poloostrova Yucatán, by neměl při návštěvě Mexika vynechat nikdo, kdo se alespoň trochu zajímá o tajemstvími a mýty opředenou mayskou civilizaci. Jedno z největších mayských měst bylo centrem velkého mayského státu v době mezi sedmým a třináctým stoletím. Skvělé architektonické památky, ale i krvavé oběti bohům, tak by se dalo ve zkratce mluvit o bájném městě Chichén Itzá. Asi nejzajímavější z místních památek je takzvaná Kukulkánova pyramida. Čtyřboká stavba skrývá zajímavou symboliku – na každém ze čtyř schodišť je 91 schodů, celkem je tedy schodů 364 – plus jeden schod do vnitřního chrámu, to vše se rovná počet dní v roce. Každá strana pak měří celkem 55,5 metru. Když dojde k jarní nebo podzimní rovnodennosti, spustí se zajímavá hra světel a stínů, vlastně to vypadá, jako by se na schodišti vlnil obrovský had.

Chichén Itzá (Mexiko)

Významnou mayskou památkou je i místní observatoř, kruhová stavba se spirálovitým schodištěm. Kvůli němu začali španělští dobyvatelé říkat této stavbě – El Caracol (tj. hlemýžď). Jak je z této stavby patrné, mayští kněží měli obrovské astronomické znalosti, budova je postavena tak, aby kopírovala sluneční dráhu od letního do zimního slunovratu. Poměrně známé je i místní velké hřiště, kde se hrála hra zvaná Pelota – sloužila jak jinak než k uctění životadárného slunečního kotouče. Na rozdíl od dnešních sportovců ti místní byli popravováni, historici se přou jen o to, jestli se této cti dostalo za odměnu vítězům či za trest poraženým.

Chichén Itzá (Mexiko)

Chrám válečníků je další zdejší budovou opředenou velkým tajemstvím. Je to vlastně malá pyramida, ale nikdo dnes neví, co se v ní odehrávalo. Mimochodem, městu Chichén Itzá se dostalo velké cti, před sedmi lety bylo zařazeno na seznam novodobých sedmi divů světa. Pro zajímavost, ročně zdejší památky navštíví více než milion turistů. Nedaleko odtud se nachází i další skvosty místních indiánských kultur – Palenque, Uxmal či Tikal.

Booking.com