Sirmione je perlou jezera Lago di Garda

Sirmione na Lago di Garda (Itálie)
Sirmione na Lago di Garda (Itálie)

Malebné městečko Sirmione (v nářečí gardesano Sirmiù) se nachází v severní Itálii, v regionu Lombardie (regione amministrativa di Lombardia), která je právem považována za jednu z nejkrásnějších oblastí Itálie a to konkrétně v provincii Brescia (provincia di Brescia). Itálie má pro každého něco – slunce, moře, hory i krásná historická města. Celá Itálie je protkaná odkazy antiky a městečko Sirmione není výjimkou.

Městečko Sirmione, ač má pouhých necelých 10000 obyvatel, má rozhodně co nabídnout. Už jen jeho poloha na břehu největšího italského jezera Lago di Garda (Gardské jezero), skýtá možnosti aktivního odpočinku a dovolené uprostřed Lombardie. Sirmione ale také oplývá bohatou historií. Města jako Řím, Neapol, Benátky jsou uvedená v každém průvodci o Itálii. Toto nevelké městečko má však právem být obdivováno stejně, jeho historie je velmi pestrá. Polohou také vyzývá turisty k horské turistice a cyklovýletům. Je také zajímavé dramatickým nárůstem počtu obyvatel, za posledních 100 let přibližně osminásobek.

Místo, kde se Sirmione dnes nachází, bylo osídleno již v 5. tisíciletí př. n. l. a městem se stalo v 1. stol. n. l. Později, v 5. Století se dostává pod kontrolu Verony a Brescie. V pozdním středověku se Sirmione stává baštou rodu Scaligerů a z této doby pochází středověký hrad Castello di Sirmione, jedna z dominant města. Dalším lákadlem je koupelový komplex a římské zříceniny Grotte di Catullo (Catullovy jeskyně). Je to jedna z největších římských vil v severní Itálii, která se rozkládá na ploše 2 hektarů. Byla vystavěna na přelomu letopočtu. Má mohutné základy ve skále, proto také se mluví o jeskyni. Sirmione je důkazem, že i malé městečko je bohaté na historii, zvláště v Itálii, kde na každém kroku cítíme staré časy. Celkově městečko působí středověkým dojmem malého, ale důležitého městečka. Městečko také nabízí spoustu církevních staveb, oratorium a spoustu kostelů.

Ovšem městečko není jen historickým lákadlem, ale také nabízí plno možností vyžití pro turisty. Obklopení jezerem Lago di Garda činí ze Sirmione jednu z nejatraktivnější turistických lokalit Itálie. Je také možným výchozím bodem pro horskou turistiku v Alpách, neboť jezero leží v podhůří Alp. Přesto jsou letní teploty vysoké a vybízí ke koupání. V okolí jsou také vynikající italská vinařství, například v Mazzano. Zkrátka, Sirmione v sobě skloubí historii, turistickou lokalitu a možnosti pro okolní výlety na kole či horskou turistiku. Můžete se vydat i do vzdálenějších míst, například Benátky (Venezia) či Milán, hlavního města regionu.

Jako každá část Itálie má taky Lombardie svou regionální kuchyni, kterou si můžete v Sirmione dopřát. Italská kuchyně nejsou jen spaghetti a pizza. Jako každá oblast Itálie, těstoviny spolu s masem, čerstvými bylinkami a sýry hrají hlavní roli. Nejsou tolik rozšířené mořské plody vzhledem ke vnitrozemské poloze oblasti. Avšak ani milovníci ryb nepřijdou zkrátka, Lago di Garda je na dosah a proto si můžeme dopřát sladkovodní ryby. Milán jako nejen gastronomické centrum regionu, přináší do kuchyně věhlasné risotto Milanese z rýže Arborio, která je jedna z nejlepších pro přípravu typického italského risotta, která má být al dente, ale zároveň kašovité. A samozřejmě nesmí chybět káva (il caffè). Ta je v Itálii kromě vína nápojem natolik oblíbeným a podává se mnoho variantách – espresso lungo, ristretto, cappuccino, latté macchiato a další.

Sirmione, městečko ač nevelké, nabízí pro každého něco. Pro milovníky historie dýchá antika a středověk každým krokem, pro milovníky koupání a turistiky je přítomnost hor a jezera. V Sirmione jste obklopeni historií, tradiční architekturou malého italského městečka, horami a jezerem Lago di Garda. Pokud se chcete podívat na více fotek, navštivte příspěvek "Fotogalerie Lago di Garda a Sirmione".

Booking.com