Historie ostrova Madeira
Madeiru znali už staří Římané, pro středověkou Evropu ji ale na prahu 15. století objevili až portugalští námořníci, které tehdy poslal na průzkum princ Jindřich Mořeplavec. Podle některých pověstí se jedná o nepotopenou část někdejší Atlantidy, ale to se říká o Kanárech nebo Azorách někdy také. První stálí přistěhovalci jsou na Madeiře od dvacátých let 15. století, nejprve bylo třeba pracně zlikvidovat hluboké a husté hvozdy. Nicméně, zdejší úrodná půda (sopečný popel znamená vynikající podmínky pro takřka jakékoliv odvětví zemědělství) a dostatek pitné vody zase usedlíkům opravdu přál, během pouhých pár desetiletí se jejich počet rozrostl až na osm tisíc. Původem řecké víno a italská cukrová třtina patří už v dnešní době mezi zdejší tradiční plodiny. Dlouhou dobu zde také působil před svou nejslavnější plavbou i janovský mořeplavec Kryštof Kolumbus, jenž pojal za svou choť dceru místního guvernéra Filipu Monizovou.
V roce 1566 se obyvatelstvu Madeiry dostalo nepříjemného překvapení – vtrhli sem totiž námořní piráti, kteří během dvoutýdenního obléhání pobili na tři stovky lidí. V této době také Madeira krátce patřila pod španělskou korunu, neboť Filip II. získal titul portugalského krále. To ale trvalo jen šest desítek let. Později se ještě část ostrova dostala do majetku anglické koruny, když se v roce 1662 Karel II. Stuart oženil s portugalskou princeznou Kateřinou. Angličané zde úspěšně pěstovali víno (viz- Madeirské víno), které právě v této době získalo skoro až světovou proslulost. Usadilo se zde spoustu anglických osadníků, kteří zde zůstali prakticky až do dnešních časů. Začátkem devatenáctého století sem přišla i řada vojáků, kteří měli ostrov chránit před případným francouzským vpádem a z nich tu také někteří už zůstali.
Devatenácté století nebylo zrovna obdobím, na které by se mělo vzpomínat s láskou. Plísně zlikvidovaly většinu do té doby velice výnosných a úrodných vinic a na nečekanou epidemii cholery zemřelo zhruba sedm tisíc lidí. Kromě vinné révy byla zničena škůdci i úroda brambor a cukrové třtiny, ostrov zchudnul a vylidnil se – ale zároveň se v této době stal oblíbeným turistickým centrem, což vlastně platí bez jakékoliv změny až do dnešních časů. Jednou z historických zajímavostí je například to, že se zde po své abdikaci usadil někdejší rakousko-uherský císař Karel I. (nebo též Poslední, jak libo). A víte, kde vlastně vzala Madeira svůj název? Ilha da Madeira totiž znamená Ostrov plný dřeva, tento název pochází z dílny portugalského objevitele Joaa Goncalese Zarca (který v roce 1418 začal ostrov systematicky osidlovat) a ve své době býval opravdu dokonale trefný.
Marek Kos | 13.12.2014
Aktuální počasí v destinaci
|
12,8°C
|
Předpověď počasí |