Chamonix pod Mont Blancem láká nejen na lyže

Chamonix pod Mont Blanc (Francie)
Chamonix pod Mont Blanc (Francie)

Chamonix, celým názvem Chamonix-Mont-Blanc je nevelkým podhorským městečkem poblíž italské a švýcarské hranice. Leží na úpatí nejvyšší hory Evropy, resp. Evropské unie, Mont Blanc. Chamonix je centrem oblasti Savojsko a je jedním z nejznámějších lyžařských center v celé Evropě. V roce 1924 se tu konaly zimní olympijské hry. Tím se městečko proslavilo ještě více. Avšak Chamonix neláká turisty nejen na zimu a zimní radovánky, ale také je výchozím bodem pro toulky Savojskem a můžeme se odsud podívat do Itálie i do Švýcarska. Okolí je rájem pro vysokohorskou turistiku. Tento kout Francie je stvořený pro turistiku a veškeré sportovní i relaxační využití uprostřed hor.

Turistika po svých i zubačkou

Savojsko je hornatou oblastí na pomezí Itálie, Francie a Švýcarska a většinu území vyplňují právě Savojské Alpy. Dominantou je Mont Blanc (Monte Bianco) se svou nadmořskou výškou 4808 a je nejvyšší horou nejen Alp, ale celé Evropy (kromě Elbrusu v Kavkazu). Městečko je postaveno převážně v typické horské architektuře Alp. Městečko má asi 9000 obyvatel. Dnes tvoří velkou část zástavby hotely a restaurace nejen pro sportovní aktivity. Přestože že se Chamonix nachází mezi horami, dostupnost je velmi dobrá díky nedalekému, cca 80 km, vzdálenému letišti v Ženevě. Výborný je také dostupnost vlakem či po dálnici. Velkým zážitkem je také projížďka zdejší unikátní zubačkou „Tramway du Mont Blanc“. Můžete se tak kochat krásou hor bez fyzické námahy.

Chamonix v zimě i v létě

To, že je Chamonix hlavním střediskem pro zimní sporty, je pravda. Avšak kromě lyžování a dalších zimních aktivit nabízí Chamonix a okolí také vše pro letní dovolenou. Od horské turistiky, přes vodní sporty, golf, tenis až po paragliding. V Chamonix si také užijete relaxační pobyty v lázních včetně vinoterapie a možnosti koupání v krytých bazénech. Vysokohorskou turistiku si zde užijete skutečně naplno, všude v okolí jsou hory a můžete také využít četné cyklostezky.

Od sportu k historii

Až Vás unaví turistika a ostatní aktivity, můžete vyrazit na výlety do okolí, třeba za historií. Navštivte historická městečka Chambery, Annecy či jeden z nejkrásnějších francouzských zámků Château de Menthon-Saint-Bernard, který může hrdě konkurovat světoznámým zámkům na Loiře. Městečko Annecy leží na pobřeží stejnojmenného jezera. Můžete se také vydat za výbornými savojskými víny do malebných vinařských vesniček. Zde ochutnáte vína z odrůd, které se jiné nepěstují. Ze Chamonix za historií, vínem i kulturou a to vše s všudypřítomnou horskou přírodou a nádhernými scenériemi.

Booking.com