Bonifacio - nejmalebnější město Korsiky

Bonifacio (Korsika - Francie)
Bonifacio (Korsika - Francie)

Korsika se pyšní mnoha místy, která by žádný turista neměl vynechat. Na nejjižnějším cípu ostrova se rozkládá jeden z těchto turistických magnetů, město nesoucí název Bonifacio. Není přitom nijak velké a obývá ho všehovšudy jen hrstka místních, ne více než 3000 obyvatel. V podstatě to znamená, že zde žije méně než setina veškerého korsického lidu. Proč tedy tohle místo každoročně přitahuje tolik zahraničních návštěvníků?

Stojí za tím hned několik důvodů. V první řadě je to úchvatná přírodní scenerie. Bonifacio leží na vápencových útesech, které spadají přímo do moře a vytvářejí více než kilometr dlouhý skalní výběžek. Ze tří stran je město obehnané mořským příbojem, který pravidelně naráží do skalního podloží a vytváří charakteristické zvukové pozadí. Jedenáct kilometrů od pobřeží, překonáte-li tamější průliv, se nachází italská Sardinie.

 TIP    Další fotografie z Bonifacia si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

Průliv mezi dvěma ostrovy byl vyhlášen přírodní rezervací, která zde chrání vzácné živočichy, především specifické druhů ryb. Mořská voda je díky tomu průzračně čistá. Protože však město nedisponuje pozvolným přístupem k moři, většina turistů sem putuje především za památkami na bohatou a dlouhou historii.

Vzhledem k povaze přírodního přístavu bylo Bonifacio patrně osídleno již v neolitu. Je také opředeno řadou mýtů, například těmi vztahujícími se ke starořeckým příběhům o Odysseovi. Co víme jistě je datum založení prvního stálého osídlení, stalo se tak v roce 828 díky toskánskému markýzovi Bonifácovi, na jehož počest dostalo svůj název i město. Památku na středověké obyvatele dodnes představují opevněné hradby, jejichž zbytky lze nalézt na okrajích města.

 TIP   Kam na výlet v Praze?

Ty byly vystaveny z ryze praktických důvodů – přístav totiž v minulosti několikrát odolával nájezdům ze strany italských Janovanů, Aragonců, Francouzů či nejrůznějších pirátů. Podobně jako většina středomořských sídel se i Bonifacio dá rozdělit na historické centrum a nový přístav, který ho obklopuje. Není žádným překvapením, že prvně zmíněná část láká turisty mnohem více.

Navštívit zde mohou například místní dominantu, citadelu z počátku patnáctého století, kterou vystavěli aragonští dobyvatelé. Proslulé jsou schody, které vedou od mořského pobřeží až nahoru do pevnosti a překonávají přitom převýšení 60 metrů. Jsou dodnes přístupné a podle pověsti je vystavěli aragonští vojáci, kteří tento neobyčejný kousek stihli za jedinou noc. V dobách obléhání města si jeho obyvatelé museli vystačit se skromnými zásobami vody, vystavěli proto rafinovanou síť vodních kanálů a akvaduktů.

Některé obloukové pilíře vedou i ve výši prvních pater nad úrovní ulice a spojují tak její obě strany, zatímco vytvářejí vítaný stín před všudypřítomnými slunečními paprsky. Všechny tyto vodní cesty se sbíhají v jednom místě, nádrži u kostela sv. Marie. Kostely jsou koneckonců dalšími pamětihodnostmi, které rozhodně stojí za návštěvu. Bonifacio se svou malebnou architekturou, úzkými uličkami a typickou atmosférou, si zkrátka zamiluje každý, kdo ho někdy navštívil.

Nedaleko Bonifacia se nachází další významné město Porto Vecchio a pokud se vydáte na druhou stranu ostrova, neměli byste minout Bastii.

Aktualizace 15.10.2021
Booking.com