Praha – stověžatá perla Evropy

Pražský hrad (Česká republika)
Pražský hrad (Česká republika)

Jedno z nejkrásnějších měst na světě a současně česká metropole se zhruba 1,2 miliony obyvatel. Historie trvalého osídlení na území dnešní Prahy je hodně bohatá, lidé zde žijí už po sedm tisíciletí. Velkého významu se ale Praha dočkala až v době, kdy zde vládla přemyslovská knížecí a později i královská dynastie. Kvetoucí středověké město, které těžilo hlavně z obrovského obratu svých obchodníků, začala být naše metropole ve dvanáctém století. Díky péči Karla IV. a založení Nového města pražského se mohla Praha měřit svého času i s Florencií či Paříží, a to nejen počtem obyvatel.

Praha se stala dvakrát sídelním městem římského císaře (Karel IV. a Rudolf II.) a později, v roce 1918, se stala centrem novodobého československého státu (od roku 1993 již jen a pouze českého). Město doslova přetékající kulturou, pamětihodnostmi, ale i místy, kde se dá krásně odpočívat. I to je dnešní Praha, pojďme si tedy postupně představit alespoň některá její atraktivní místa.

Turisté tu mohou v prvé řadě obdivovat Hradčany, jimž dominuje Pražský hrad, který je sídlem prezidenta. Mezi významná místa Pražského hradu patří dvaašedesát metrů dlouhý Vladislavský sál, kde se v dnešní době konají velké státnické ceremonie. Za tu nedlouhou procházku stojí určitě Matyášova brána ze sedmnáctého století, Daliborka a Černá věž, stejně jako Zlatá ulička. A nezapomeňte ani na gotickou Katedrálu svatého Víta, která je jedním z hrdých symbolů české státnosti.

Půl kilometru procházky s hordou námezdních umělců a prodavačů suvenýrů, to vše v kombinaci s třiceti nádhernými sochami? I to je Karlův most, který propojuje Staré Město a Malou Stranu a je nejstarších dochovaným mostem Prahy. Prohlédnout si můžete i Staroměstskou mosteckou věž, která je vysoká celých 47 metrů.

Co navštívit dál? Tak třeba Staroměstské náměstí. Z malého tržiště se v běhu staletí stala vyhledávaná turistická oblast. Návštěvníky nejvíce zajímá proslulý orloj ze začátku patnáctého století na místní radnici, k vidění je tu i socha Jana Husa a za poplatek se můžete svézt koňským povozem. Nenechte si ujít ani místní delikatesy.

Vyšehrad je místem, kde do poloviny dvanáctého století sídlila česká knížata. Malebné místo nad pravým břehem Vltavy nabízí i prohlídku rotundy svatého Martina, či hřbitova, kde jsou pohřbeny slavné osobnosti naší historie. Místní vyhlídka také stojí za to.

Velmi významnou stavbou je i Národní divadlo, které bylo poprvé otevřeno v roce 1881. Jedná se o ukázkový příklad novorenesanční budovy, která vznikla pod taktovkou architekta Josefa Zítka. Pokud budete mít štěstí, seženete i lístky na nějaké zajímavé představení.

Secesi reprezentuje takřečený Obecní dům, který byl vystavěn na začátku minulého století. Najdete jej na náměstí Republiky, stylové bude podívat se na něj za dohledu nočního osvětlení. Pokud si chcete udělat výlet až na samý kraj Prahy, nevynechejte Letohrádek Hvězda. Renesanční stavba vznikla pro osobní účely Ferdinanda I. Habsburského. Za návštěvu pak stojí i zámek Troja (či též Trojský zámek), barokní stavba z devatenáctého století, kde k procházce láká i rozlehlá zámecká zahrada – a také blízká zoologická zahrada. Samotný zámek ukrývá výstavu spojenou s českým malířstvím.

Ukázkou moderny je pak například Tančící dům, jenž byl dostavěn v roce 1996. A u něj také naši prohlídku Prahy zakončíme. Je ovšem pravdou, že české památky nerovná se jen Praha – zkuste vyrazit i do Brna, Plzně, Olomouce či Kutné Hory, kde najdete proslulý chrám zasvěcený svaté Barboře. A třeba do Vídně nebo Bratislavy to od nás také není daleko, že?

Booking.com