Nabeul – modré město hrnčířů

Nabeul (Tunisko)
Nabeul (Tunisko)

Umění nabeulských hrnčířů je vyhlášené snad již od dob římských a skoro vše v tomto městě se točí kolem tohoto řemesla. Koneckonců obrovská keramická váza jako symbol města vás vítá již při příjezdu. Nabeul se nachází na místě původní punské osady zničené po punských válkách a dnes je správním střediskem guvernorátu Cap Bon. Žije zde asi 30.000 lidí, z nichž většina se živí jako řemeslníci, převážně výrobou uměleckých předmětů.

Nabeul (Tunisko)

V uličkách města se nachází mnoho malých dílniček, ve kterých řemeslníci vyrábějí své výrobky. Práci hrnčířů tady můžete přímo sledovat. Vyrábí se buď nevypálená kamenina nebo glazovaná keramika. Většinou se jedná o nejrůznější předměty běžné potřeby jako misky, džbány, vázy, ale i složitější umělecké výtvory v typických barvách modré, zelené a žluté na bílém podkladě.

Nabeul (Tunisko)

Slavné nabeulské kachle mají dlouhověkou tradici sahající až do dob antických. Kachlíky různých barev a vzorů můžete vidět úplně všude. Jsou jimi obložená průčelí mnoha domů, portály, okna, lemují chodníky i zídky, jsou jimi oblepeny věže minaretů. A samozřejmě prodávají se stejně jako ostatní keramika úplně všude.

Nabeul (Tunisko)

K dalším tradičním výrobkům stejně proslulým jako keramika patří výroba parfémů podle tradičních receptur, rákosové rohože, krajky a výšivky. Každý pátek se zde koná pověstný velbloudí trh. Navštívit tady můžete také pravidelné trhy nejen místních výrobků, ale nakoupíte zde krásné suvenýry z celé země.

Booking.com