Kutná Hora je slavným historickým městem
Ve středověku šlo o jedno z nejproslulejších měst ve střední Evropě, dnes tu žije „jen“ dvacet tisíc lidí. Na druhou stranu, Kutná Hora nabízí pestrou paletu historických památek a nudit se zde určitě jen tak nebudeme. S koncem přemyslovské epochy zdejší stříbrné doly vydaly asi třetinu evropské produkce, takže šlo o mimořádně významné místo, razily se zde hodnotné mince a celé království bohatlo…
V patnáctém věku dosáhla zdejší těžba naprostého vrcholu
Zásluhou stále kvalitnější technologie těžby a také uklidnění politické situace za Jiřího z Poděbrad došlo k vrcholným výnosům z těžby, s koncem patnáctého století dokonce byla vytištěna slavná Bible kutnohorská. Kvůli objevení Ameriky ale přišla krize, cena stříbra samozřejmě notně klesla a těžba se v Kutné Hoře přestala vyplácet. Obyvatelstvo města pak zdecimovala i morová rána v roce 1625. Historický význam města ale neutuchal ani poté, vždyť právě zde se narodil třeba Josef Kajetán Tyl…
Asi nejslavnější památkou Kutné Hory je Chrám svaté Barbory. Stavěli ho nejvýznamnější muži své doby, kromě jiného se tu podílel i Jan Parléř nebo Benedikt Rejt. Gotická pětilodní katedrála se stavěla skoro dvě staletí, plně ale snese srovnání s pražskou katedrálou. Ve své době totiž byla Kutná Hora obrovskou konkurencí Prahy, a to nejen díky svému bohatství, ale i skrze tuto velice nákladnou stavbu. Chrám je už více než dvě desítky let zařazen na seznamy UNESCO, prohlédnout si zde můžeme nádherné barokní varhany a unikátní malířskou výzdobu. Stavba započala již v roce 1388, ale díky husitským válkám musela být přerušena a dokončení se datuje až do roku 1558. Čekání se ale jistě vyplatilo, jde totiž o jednu z nejslavnějších českých gotických kulturních památek.
A jaké jsou další slavné památky v kutnohorské oblasti?
Zmiňovat jen tento chrám by ale byla škoda, protože památek je v Kutné Hoře a okolí mnohem více. Zmínit můžeme například jezuitskou kolej, která zde fungovala ve druhé polovině sedmnáctého věku nebo barokní morový sloup, který byl na náměstí vztyčen začátkem osmnáctého století. Další slavnou kutnohorskou stavbou je katedrála Nanebevzetí Panny Marie, které dal novou tvář slavný architekt Jan Blažej Santini.
Slávu zdejších stříbrných dolů sice zaváhal čas, ale České muzeum stříbra rozhodně navštívit můžete. Zdejší stříbrné groše byly oblíbeným platidlem opravdu dlouhou dobu, prakticky ve většině evropských knížectví a království. Kutná Hora, to je ale i Tylův rodný dům, který vyrostl na gotických základech po požáru v roce 1823.
Místa, kde se razily mince, jsou stále živá…
Vlašský (tedy vlastně italský) dvůr je kutnohorským hradem, vlastně královským palácem, v němž se razily mince. Malebné nádvoří nebo mincovní dílna, návštěvu si rozhodně nenechejte ujít, goticko-renesanční komplex založený Václavem II. najdete na Havlíčkově náměstí. Zmínit bychom jistě měli i další sakrální stavby, mezi nimiž vyniká třeba Kaple Božího Těla nebo Kostel svatého Jana Nepomuckého.
Česká republika, potažmo kutnohorská oblast, ale skýtá ještě mnohem více, stačí se trochu porozhlédnout po okolí. U Malešova, poblíž Kutné Hory, totiž porazil Jan Žižka pražské husity a nedalekou Čáslav jistě nemusíme z historického hlediska dlouze zmiňovat. V blízkosti je také méně známý romantický zámek Kačina, který je chloubou české empírové architektury. Na severozápad od Kutné Hory najdete Chateau Mcely, připomenout jistě můžeme i historická města jako je Hradec Králové nebo Pardubice. A co si třeba udělat výlet do jiného kraje, třeba na hrad Pernštejn?
Marek Kos | 10.12.2017
Aktuální počasí v destinaci
|
3,5°C
|
Předpověď počasí |