Hrad Trosky se se tyčí uprostřed Českého ráje
Hrad Trosky je zřícenina kdysi majestátní gotické stavby poblíž Turnova a zaujme každoročně tisíce turistů. Otevírací doba hradu Trosky je od dubna do října, za rodinné vstupné dáte zhruba dvě stovky. Určitě také znáte pohádku Princ a Večernice, která se natáčela právě tady – hrad Trosky už mají za sebou několik století existence a pohled z jejich věží doslova vezme dech. Před miliony let tu byla aktivní sopka, dnes jde o jeden z nejoblíbenějších českých hradů, který prochází pomalou a nákladnou rekonstrukcí.
Hrad je nyní v majetku státu, vlastnili jej ale i poslední Lucemburkové
Příroda sama rozhodla o tom, že právě na těchto místech by měl vzniknout majestátní hrad. Založil jej Čeněk z Vartenberka. Nepřístupný terén, který střeží dvě silné věže – Baba a Panna – se nepodařilo zdolat ani husitům, kteří jej v roce 1424 (a později znovu v roce 1428) oblehli. Dalšími držiteli hradu byli i král Václav IV. nebo šlechtic Jan Zajíc z Hazmburka, s koncem patnáctého věku pak hrad dobyla znovu královská vojska.
V době třicetileté války pak už hrad Trosky hodně chátral, aby polozapomenutou zříceninu objevilo až devatenácté století. Bohužel nevíme, jak přesně hrad vypadal dřív, protože jediný realistický obraz odcizili švédští vojáci během svého tažení po českých zemích. I přesto se ale Trosky staly inspirací pro řadu českých umělců. Zřícenina se stala za První republiky majetkem Klubu českých turistů, dnes jej spravuje český stát.
Původní plán vybudovat krásnou vyhlídku pochází od někdejšího majitele Aloise Lexy z Aehrentalu, kvůli předčasné smrti šlechtice v roce 1843 však byla stavba dokončena až na přelomu tisíciletí. Dnes už je vyhlídkový ochoz na věži Baba k dispozici všem návštěvníkům, tyčí se do výšky zhruba 47 metrů, Panna je pak ještě o nějakých deset metrů výš. Uvidíte nejen Jizerské hory, ale samozřejmě také Český ráj nebo nedaleké Hruboskalsko. Připomeňme, že někdejší opevnění tvořily tři mohutné pásy, vysoké asi patnáct metrů, což byl určitě majestátní pohled.
Prohlídkový okruh obvykle netrvá ani hodinu, otevřeno je obvykle od devíti do šesti
Otevřeno je zde od konce března do konce října, obvykle mezi devátou ranní a čtvrtou odpolední, v pondělí je kromě letních měsíců zavírací den. Auto můžete nechat na parkovišti pod hradem, výšlap pěšky nebude nijak namáhavý. Pokud pojedete vlakem, z Prahy to potrvá asi tři hodiny a počítejte ještě se zhruba čtyřkilometrovou procházkou. Protože hrad leží i uprostřed cyklostezky, takže pro dobře fyzicky vybavené je dostupný i na kole.
A kam vyrazit ještě dál? Nabízí se třeba barokní zámek Dětenice, který se nachází kousek od Mladé Boleslavi, jižně od Trosek. Možná ještě větším lákadlem, snad i pro vášnivé milovníky přírody a čerstvého vzduchu, se ale nabízí i Prachovské skály. Jde o skalní město z pískovce, které zaujme krásnou atmosférou a dvěma turistickými okruhy, které měří zhruba 1,5 a 3,5 kilometru. Je to prostě výlet na celý den, který může začít právě poblíž Trosek…
Marek Kos | 26.2.2018
Aktuální počasí v destinaci
|
0,6°C
|
Předpověď počasí |