Rožnov pod Radhoštěm nabídne horské ovzduší a historické památky
Skoro stoletá historie skanzenu, který ukazuje zdejší historii a pár staveb, nad kterými se doslova až zatají dech. I to jsou lákadla, kvůli kterým navštěvují malé město poblíž Vsetína, Rožnov pod Radhoštěm, každoročně tisíce turistů. Historie zdejšího kraje je skutečně zajímavá, začala se psát už na sklonku třináctého století, kdy město, známé ještě jako Rožnov, založil biskup olomoucký Bruno ze Schauenburku (tedy německý duchovní pocházející z oblasti Saska).
Rožnovský hrad je patrně mladší než město
Zatímco město se zmiňuje v pramenech poprvé v roce 1267, hrad u Rožnova je vzpomínán „až“ roku 1310. Tato stavba sice do dnešních dnů nepřežila, ale město s černým lvem ve znaku je tu pro nás dosud. V šestnáctém a sedmnáctém století je značně zvelebil šlechtický rod Žerotínů, kteří zde vystavěli pivovar a papírnu, stejně jako několik kostelů. Proslulosti kraje napomáhají i místní lázně, které si v první polovině dvacátého století užívají výsluní popularity, jezdil sem například i Gregor Mendel. Jistě, pro Teplice nebo Karlovy Vary jen malá konkurence, ale pro vsetínský region zajímavé turistické lákadlo…
V roce 1925 založili místní nadšenci – bratří Jaroňkové - Valašské muzeum v přírodě, které funguje dodnes a je svého druhu největším přírodním muzeem ve středoevropském prostoru. Za zmínku stojí hlavně Dřevěné městečko, které je ukázkou Rožnova ještě v časech, kdy bylo město skoro celé vystavěno ze dřeva. Ano, jde o autentickou dokonalost, protože jednotlivé domy sem byly doslova přeneseny z oblasti centrálního náměstí, kde dnes vládne kámen. V takzvané Valašské dědině, která je přímou součástí skanzenu, najdete přes sedmdesát různých budov. Jak vypadala sýpka nebo budova, kde se sušilo ovoce? A co větrný mlýn, který jako by vypadl z krajiny devatenáctého věku? Lisovna oleje, hamr, pila, vše je tu k vidění. A děti budou nadšené, protože na ně čekají i ovečky!
Komplexnost rožnovského skanzenu vám až vezme dech, všechno doslova jako na dlani
Rožnovské muzeum v přírodě nabídne ještě mnohem víc, ubytovat se můžete i ve dvou zdejších penzionech – Libušín a Maměnka – obojí na Pustevnách. Lidová architektura Valašska všude kolem a čistý vzduch, který nejde snad s ničím jiným srovnat. Není snad právě tohle skvělá dovolená pro každého?
V Dřevěném městečku najdete i proslulý Valašský Slavín, místo posledního odpočinku zde našli takoví velikáni, jako třeba Karafiát, Raška nebo Zátopek. Zapomínat bychom neměli ani na nedaleký Frenštát pod Radhoštěm, toto město má asi jedenáct tisíc obyvatel a je už desetiletí centrem horské turistiky.
Marek Kos | 1.7.2018
Aktuální počasí v destinaci
|
6,8°C
|
Předpověď počasí |