Zeměpis, podnebí a slavné osobnosti Guatemaly
Guatemala se rozkládá na zhruba 110 tisících kilometrech čtverečních, což ji řadí ve statistikách těsně za hranici první světové stovky. Stát, který oficiálně vznikl v roce 1821, když vyhlásil nezávislost na Španělsku, obývá v současnosti necelých patnáct milionů obyvatel (v tomto je Guatemala na světě na prahu šesté desítky). Největší město, které je současně centrem celého státu – Guatemala City – obývá více než milion obyvatel, další velká města Mixco a Villa Nueva čítají zhruba 500, resp. 400 tisíc lidí. Řada rodilých Guatemalanů žije dnes v USA (odhaduje se mezi 500 tisíci a půldruhým milionem) a Mexiku (25 tisíc – 200 tisíc).
Hlavou Guatemaly je prezident, v současnosti tuto funkci zastává Otto Pérez Molina, jenž se dočkal zvolení v lednu roku 2012. Spolu s ním se pak o moc dělí dvoukomorový (?) parlament.
Mezi slavné osobnosti Guatemaly musíme zařadit držitele Nobelovy ceny za literaturu (1967) Miguela Ángela Asturiase a nositelku Nobelovy ceny míru Rigoberta Mencha. Velice populární je zde pak i fotbalový kanonýr Carlos Ruiz, který se prosadil jako jeden z mála i v zahraničí – konkrétně v americké MLS. A u sportu ještě zůstaneme, první olympijskou medaili pro Guatemalu získal Erick Barrondo, jenž v Londýně vybojoval stříbrnou medaili na dvacet kilometrů chůze.
Guatemala se skládá jak z malých pouštních oblastí, tak i vysokých kopců nebo deštného pralesa, ve kterém se skrývá i bájné město Tikal. Zajímavé je i to, že zde najdeme celkem sto řek a jednašedesát jezer, takže vody tu je opravdu požehnaně. Obecně – vysoká nadmořská výška je hlavně poblíž pacifického pobřeží, nížiny včetně deštných pralesů najdeme na severu země. Ostatně, právě název Guatemala pochází z jednoho místního nářečí a znamená vlastně „místo, kde se nachází velké množství stromů“. V době španělské conquisty takto zemi pojmenovali příslušníci kmene Tlaxcala.
Oficiálním jazykem je – jak jinak než španělština – ale protože zde žijí potomci Mayů, najdete zde i rodilé mluvčí mnoha místních indiánských nářečí. Pestrá je zde i směsice náboženství – najdete zde protestanty, římské katolíky, ale i vyznavače starých mayských kultů.
Ekonomika Guatemaly je prozatím ve stadiu rozvoje, hlavním vývozním artiklem jsou zemědělské produkty (káva, bavlna, kukuřice nebo třeba cukrová třtina), ale například i ropa nebo v elektronice hojně využívaný antimon. Platidlem je zde guatemalský quetzal – název měny je odvozen od jistého starého mayského boha.
Podnebí Guatemaly je ryze tropické, nicméně průměrná roční teplota je samozřejmě odvislá od nadmořské výšky – protože zvláště na severu země je rozsáhlé horské pásmo. V horách klesá tato teplota i pod deset stupňů Celsia, v nížinách je pak více než dvojnásobná.
Marek Kos | 21.8.2018
Aktuální počasí v destinaci
|
16,6°C
|
Předpověď počasí |