Tunis – moderní svět islámu

Tunis (Tunisko)
Tunis (Tunisko)

Tunis je jedním z nejotevřenějších měst islámského světa. Dnes je městem kontrastů mezi starou arabskou medinou a tváří moderní metropole s výškovými budovami. Staré francouzské koloniální budovy mu dodávají také trochu evropský vzhled.

Tunis je hlavním a také největším městem Tuniska. Historickým centrem města je medina se spletí uliček a obchůdků. První osídlení Tunisu pochází z doby před čtyřmi tisíci lety, osada byla ale zničena společně s Kartágem roku 146 př.n.l. Později Římané osídlení obnovili a ve 13. století již byl Tunis skutečným městem. Medina, základ města byla vystavěna na úzkém pruhu země mezi jezerem Tunis a solným jezerem Sebkhet Sejoumi. Solné jezero je dnes postupně vysušováno a na jeho místě se staví nové čtvrti.

 
Tunis (Tunisko)

Během Ottomanské nadvlády se 16. století stalo pobřeží dnešního Tuniska základnou pirátů ve Středozemním moři. Za francouzské nadvlády došlo k výstavbě celé nového moderního města tzv. Villa Nouvelle s geometrickým půdorysem, které obývali především Evropané.

Tunis (Tunisko)

Největším muzeem v Tunisku je Muzeum Bardo, které se nachází v bývalém bejově paláci. Bardo je po káhirském muzeu se svými sbírkami druhým nejvýznamnějším muzeem v Africe. Nachází se zde artefakty s nesčetných tuniských archeologických nalezišť, zejména z antických a punských dob. Unikátní je sbírka římských mozaik a samozřejmě nechybí také islámské umění.

 
Tunis (Tunisko)

Nejzajímavějším místem k návštěvě je zcela jistě medina s typickým súky a rozmanitou spletí uliček, v níž se nachází elegantní symbol Tunisu, mešita Zitouna. Tzv. Olivová mešita je největší a nejuctívanější mešitou v zemi. Umayyovští vládci ji nechali postavit v 7. století stejně jako nejpodstatnější část starého města. V 9. století byla mešita Aghlabity přestavěna a dokončena.

Tunis je vcelku příjemným, liberálním městem a pro mnoho cizinců bývá příjemným překvapením. Koloniální část města je velmi přehledná. Arabské staré město je zase naopak spleť nádherné islámské architektury.

Booking.com