Starověká magie v praxi, poznejte naživo britský Stonehenge
Velká Británie ukrývá mnoho krás středověku a novověku, ale pozor – není to zdaleka vše, co Ostrovy nabídnou, spoléhat se jen na Londýn by byla škoda. Každý už určitě někdy slyšel o prstenci kamenných bloků, kterému se také říká Stonehenge. Co vše se tu v antice dělo, se můžeme jen dohadovat. Jde však o místo s mocnou energií, ležící asi třináct kilometrů od Salisbury na jihu Anglie. Minimálně pět tisíc let historie kamenných kruhů (jistě, bylo jich tu několik) a ještě delší doba trvalého osídlení, i to zjistila moderní archeologie.
Doba bronzová a její monumenty, račte se seznámit se Stonehenge
Snad tu ani nedocházelo k nějakým votivním obětem, jako spíš šlo o místo, kde se setkávají široké lidové vrstvy. Dost možná se stavbou nemají nic společného ani Keltové, protože ti přišli do oblasti podstatně později. Možná se tu jen léčily nemoci, protože dolerit jako kámen má mít jisté uzdravující účinky – v okolí Stonehenge může být i dvacet dalších menších svatyní. Možná tu bylo i pohřebiště pro blízkou vesničku. Kdo ví? Velká Británie ukrývá víc magických míst, třeba Antoninův val nebo opatství v Canterbury, ale právě kamenné kruhy jsou nejpopulárnějším objektem studia nadšenců i mužů na slovo vzatých z vědeckých obcí. Cestování právě sem možná bylo i důležitou poutí, asi jako je pro muslimy Mekka.
Ke komplexu Stonehenge se dnes bez problémů dostanete autem a můžete klidně poblíž i přespat ve stanu. Ne vždy tady bylo úplně bezpečno. Za velké války i po ní byla poblíž výcviková střelnice, dnes tu jsou také zakázány jakékoliv „pohanské“ rituály. Měl snad Stonehenge připomínat sluneční soustavu a její planety? Dost možná, ale připomeňme ještě jednu důležitou věc. Podobný komplex se nachází třeba na Maltě, chrám Hagar Qim je dalším z megalitických lákadel. Zmínit určitě na tomto místě musíme i proslulé menhiry v Bretani.
Marek Kos | 9.10.2018
Aktuální počasí v destinaci
|
12,0°C
|
Předpověď počasí |