Pětice nejzajímavějších míst Berlína
Hlavní město Německa, rozdělené po válce a znovu sjednocené během změn, které připravily pád východního bloku. Přes tři a půl milionu obyvatel, osm století historie, k polským hranicím je to sedmdesát kilometrů. Skoro pětinu města tvoří lesy, ve kterých se můžete procházet klidně celý den. Skutečná evropská metropole, druhá největší v EU, centrum pruské pýchy a později, po roce 1871, také Německé říše.
Dejte si pivo a klobásu, projděte si také věhlasná muzea
Berlín není jen o památkách, cestovatel se může zastavit i v muzeu, které mu přiblíží antický svět ze všech stran. Pergamonské muzeum, založené již v roce 1930, bude naší zastávkou číslo jedna, najdeme je na Muzejním ostrově na řece Sprévě. Pergamonský oltář, Ištařina brána nebo Komnata z Aleppa, nechte si chutnat! Nechybí sumerské, řecké nebo později také osmanské skvosty. Každoročně sem zavítá přes milion lidí, jde o celosvětově 39. nejnavštěvovanější muzeum.
Číslem dvě je pak Reichstag, respektive Říšský sněm. Budova, která se nese v duchu novorenesance, byla vystavěna na konci devatenáctého století. V roce 1933 ji částečně zničil požár, o dvanáct let později při obléhání Berlína poškodila budovu i Rudá armáda. K opravě došlo v šedesátých letech, další rekonstrukce před změnou tisíciletí rozhodla o tom, že zdejší prostory mohou i nadále sloužit německé výkonné moci. Rozhled ze skleněné kupole na vršku je opravdu majestátní, tedy když si vystojíte velkou frontu u vstupu. Ten je ovšem zdarma, i proto se návštěvníci jen hrnou.
Připomeňme si německou historii se vším všudy…
Co bude třetím nejzajímavějším objektem v Berlíně? Bezesporu bychom mohli vybrat více adeptů, ale zkusme to s Berlínskou zdí. Právě ta je symbolem minulých desetiletí, kdy bylo město společně s celou německou zemí rozděleno. Postavena byla v roce 1961, měla na délku více než 160 kilometrů a 3,5metrové betonové panely hlídala ozbrojená stráž. Počet obětí se různí, s jistotou lze prokázat, že při pokusu o přechod z jedné strany na druhou zemřelo přes sto Němců. Ty připomíná také památník u Checkpoint Charlie. K pádu zdi došlo v listopadu 1989, šlo o symbolické znamení nové doby.
Čtvrtou zajímavostí Berlína bychom určitě mohli jmenovat třeba Braniborskou bránu. Cestování po Německu se určitě neobejde bez její návštěvy. Šestadvacet metrů vysoká stavba má připomínat antickou Akropoli v Athénách – a těch odkazů na řecko-římskou kulturu tu určitě najdeme ještě více. Na stavbě se skví Herkules, Mars i Minerva, vždyť je také přes šedesát metrů široká. Je jedním ze symbolů sjednocení země, byla tu vyhlášena někdejší Výmarská republika, v roce 1987 zde pronesl jeden ze svých velkých projevů Ronald Reagan. Braniborská brána ale zažila i oslavu vzestupu nacistické moci nebo vyvěšení rudé vlajky Sověty v květnu 1945, takže můžeme směle prohlásit, že tu historie dvacátého století proudila ve velkém…
Jako páté v pořadí si představme třeba jednu ulici…
Že ulice nemají duši? Omyl, tahle určitě má! Unter den Linden, nebo také zvukomalebně Pod Lipami, fungovala už v šestnáctém století. Pruský panovník Fridrich Vilém I. nechal osadit celou ulici lípami a oříšky. A i když původní stromy už jsou dávno podťaté, dnes je zde stále dost zeleně. Sídlí zde několik ambasád, Německé historické muzeum a Berlínská státní opera – co chcete víc očekávat od srdce města?
Určitě bychom mohli jmenovat i další skvosty, třeba náměstí Alexanderplatz, pojmenované po ruském caru Alexanderovi I., přemožiteli Napoleona nebo obrovskou televizní věž, která se tyčí až do 368 metrů – a noční Berlín z ní budete mít opravdu jako na dlani. Není divu, že partnerskými městy Berlína jsou Paříž, Moskva, Praha a Budapešť, kde je historie také vidět už na první pohled…
Marek Kos | 25.6.2022
Aktuální počasí v destinaci
|
5,8°C
|
Předpověď počasí |