Německé vánoční trhy jsou krásnou tradicí, co nás spojuje s minulými staletími

Vánoční trh v Hamburku (Německo)
Vánoční trh v Hamburku (Německo)

Konec roku je tradičně věnován předvánočnímu období. Zatímco někteří dodržují jen pár zažitých tradic, jiní rovnou vyrazí k našim německy mluvícím sousedům a užijí si atmosféru předvánočních trhů. Přes hranice to opravdu není daleko a můžete si nakonec i vybrat. Kromě Rakouska a Německa je to určitě zajímavé i v Polsku, záleží na chuti. Autem, autobusem, vlakem, zájezd nebo na vlastní pěst, vždyť to je vlastně jedno…

Norimberk, Salcburk, Vídeň i Krakov, co si vyberete?

Četné možnosti pro zájemce nabízí vlastně každý region – můžete se vydat tam, kde to bude nejblíž. A příští rok zase jinam, abyste ochutnali atmosféru Rakous či Polska. Vánoční hudba včetně živé dechovky a cukroví se svařákem (chcete-li sklenkou Glühwein), tradiční dřevěné stánky. Zdobený vánoční stromek je v Německu na náměstí tradicí už více než dvě století, tento pěkný zvyk je doma už i u nás.

Adventní období nabídne u našich německy mluvících sousedů také možnost nákupu originálních dárků. V Drážďanech nebo Norimberku začínáme s koncem listopadu a věřte nebo ne, první z jmenovaných lokalit má tradici podobných trhů už šest století – otevřeno je mezi desátou ráno a devátou večer, takže si užijete celodenní zábavu se vším všudy. Vánoční míle, tedy místo stánků pro pěší, začíná už u vlakového nádraží a pokračuje kolem Labe až do barokní části města. Tradiční zimní lahůdky, ledová dráha a doslova jeden stánek za druhým, to je zkrátka zajímavá procházka. Snad jen pozor, bude tu trochu více lidí se vším, co k tomu patří, takže pozor na tlačenice. Vždyť, dostane se na všechny!

Za nákupy ale vyrazte raději během týdne…

Snad jen pozor, kdybyste chtěli vyrazit i do nákupních center, nevolte jako termín návštěvy víkend. Kromě devátého prosince bude každou neděli tradičně zavřeno. Nestojí za tím jen tradice a silně křesťansky orientovaná společnost Německa a Rakouska, ale také silná pozice zdejších zaměstnanců, kteří si nedělní volno v dávné minulosti vymohli a nehodlají z ničeho slevovat.

Booking.com