Amsterdam je historické město plné květin
Nizozemské město, které má tu čest být zemským centrem už více než dvě stě let. Parlament a král však sídlí v Haagu, přesto je Amsterdam velmi významný a také v samotném Holandsku vůbec nejlidnatější. A třeba UNESCO je tady jako doma, protože drží pomyslný patronát nad dvěma velkými památkami. Tedy, nejsou to ani tak nějaké katedrály nebo významné budovy, jako spíš amsterdamské kanály ze 17. věku, díky nimž město tak trochu připomene zcestovalým turistům i Benátky. Druhou významnou strukturou města je jeho opevnění, dokončené na začátku minulého století. A co dalšího nám nabídne toto krásné město?
Amsterdam má za sebou prakticky tisíc let života
Amsterdam je starý asi tisíc let, zdejší kanály a přehrady daly dokonce obci jméno podle řeky Amstel. Obchod s hanzou zapříčinil v závěru středověku velký rozkvět, relativně dost velká náboženská tolerance zajistila další prosperitu v době válek protestantů s katolíky. V sedmnáctém století pak byl Amsterdam velkým přístavištěm, spojením s nizozemskými koloniemi za oceány významně zbohatl a svého času byl dokonce jedním z největších měst Starého kontinentu. A o jeho slávu v oblasti umění se starala i řada malířů, vždyť Nizozemci patří v historii k tomu nejlepšímu…
Bažinatá půda nevadí, když se kolem prokopou důmyslné kanály, město může být skutečně působivé. Zkrátka, jako již zmíněné Benátky. Umění se tu opravdu věnují, to poznáte z Van Goghova muzea nebo Rijksmusea, kde je uložena například i pověstná Noční hlídka od Rembrandta. Součástí Amsterdamu je i starý královský palác (Koninklijke Palais). Aby vůbec vznikl, jako podloží muselo posloužit třináct tisíc smrkových kůlů jako odpovídající podpěra. Nejstaršími památkami města jsou ale gotické kostely Oude Kerk a Nieuwe Kerk, i když historické centrum a jeho zástavba pocházejí spíš z doby raného novověku – to se nakonec celé Holandsko rozvíjelo překotným tempem a získalo i díky koloniím v zámoří obrovské bohatství. Samozřejmě na tom hodně zlata vyrýžoval i Rotterdam.
Botanická zahrada nebo také Dům Anny Frankové
Kdo by někdy neslyšel o Anně Frankové? Její deník vychází pravidelně v románové podobě a dodnes se ve městě dá navštívit dům, v němž se ukrývala až takřka do konce války. Za návštěvu jistě stojí i zdejší botanická zahrada. A když jsme u těch domů, v Amsterdamu je velmi slavný také Rembrandthuis, tedy Rembrandtův dům, kde je vše rekonstruováno přesně do podoby, jakou měl v době, kdy jej obýval proslulý mistr.
Doprava v rámci města je na celkem dobré úrovni, 220 kilometrů čtverečních obsluhuje i několik tras metra a na autobusy se zde můžete plně spolehnout. Místní ale velmi rádi prostě jezdí na kole, mimořádně spletitá síť cyklostezek ostatně jasně ukazuje na fakt, že tato doprava je v rámci Amsterdamu vůbec nejoblíbenější. Nedaleké letiště Schiphol každoročně přepraví desítky milionů cestujících, takže toto město si nemůže na nezájem turistů stěžovat ani omylem. Pokud si chcete připomenout letní olympijské hry, které se zde konaly jako v pořadí deváté v roce 1928, zavítejte na zdejší Olympijský stadion. Ten je už samozřejmě notně zrekonstruovaný, odehrávalo se na něm před pár lety dokonce i atletické ME.
Marek Kos | 6.1.2019
Aktuální počasí v destinaci
|
2,5°C
|
Předpověď počasí |