Přímořské bulharské letovisko Varna

Delfinárium ve Varně (Bulharsko)
Delfinárium ve Varně (Bulharsko)

Varna je svou rozlohou 3. největší město Bulharska (hned po Sofii a Plovdivu). Jedná se o přímořské letovisko a cíl mnoha rodin s dětmi, kteří sem přijíždí v létě na dovolenou. Varna nabízí vše od čistých pláží a historických památek až po útulné kavárny a restaurace.

Doprava do Varny

Do Varny se z Čech dostanete přes sezonu přímými linkami více aerolinek (např. Smartwings). Mnoho cestovek takto přes sezonu láká klienty na přímé lety a žádné transfery, ale výhodnější jet na vlastní pěst. Přes zimní sezonu se do Varny dostanete přímým letem z Vídně nebo s přestupem právě ve Vídni, Sofii nebo Istanbulu. Také se dá letět pouze do Sofie či Bukurešti a poté cestovat místními autobusy nebo vlaky.

Doprava v samotné Varně je relativně spolehlivá. Jsou tu dvě autobusová nádraží odkud se můžete dostat dále po pobřeží (Zlaté písky, Nesebar, Primorsko, Burgas). Vlakem se dostanete zpátky do vnitrozemí a do okolních měst.

Památky ve Varně

Mnoho turistů, kteří vyrazí do Varny, sem jedou hlavně přes letní sezonu na letní dovolenou. Jsou to hlavně rodiny s dětmi a poté postarší páry. Mladší ročníky si vybírají spíše Zlaté písky, Burgas nebo Primorsko.

Varna sama o sobě má co nabídnout. Je tu mnoho památek a míst, které stojí za vidění.
Pro procházku centrem bych doporučila prohlídky v angličtině Free walking tour, díky kterým uvidíte turistická místa za dobrovolné vstupné.

Pokud do Varny vyrazíte, určitě navštivte katedrálu Nanebevzetí Panny Marie, která se nachází v samém centru města. Jestliže budete mít možnost se podívat i zevnitř, neváhejte, interiér stojí za shlédnutí! Dále doporučuji procházku po pobřeží s posezením v mořských zahradách či návštěvu akvária a delfinária. Fandy technologie a historie jistě potěší místní Národní námořnické muzeum či etnografické muzeum.
Pro odpočinek a relax volte návštěvu v římských veřejných lázních či se rovnou vydejte na pláž. Pláže tu jsou povětšinou čisté a uklizené. Některé hotely mají své vyhrazené pláže, ale většina je volně přístupných a bez poplatků. Pro děti je tu mnoho vodních atrakcí (skluzavky, skákající hrady, vodní sporty). Přes letní sezonu se tu koná mnoho festivalů a kulturních akcí. Pro příklad je to např. mezinárodní kulturní festival Týden moře nebo Varenské léto.

Z Varny se dá jednoduše dostat např. na jednodenní výlet do Nasebaru, Veliko Tarnova, Burgasu nebo Primorska.

Booking.com