Šanghaj je nejlidnatějším městem Číny
Každá ekonomická velmoc potřebuje velká centra. Je tomu tak samozřejmě i v případě moderní Číny, země, která má nejvíce obyvatel na světě a tohoto primátu se jistě hned tak nezbaví. Jedním z takových důležitých center, jež jsou situována hlavně na východním pobřeží, je Šanghaj. Osídlení poblíž životodárné Žluté řeky se táhne historií země jako nit už po šest tisíc let. V posledních generacích zaznamenalo už tak velké město nebývalý rozkvět. Snad jen škoda nadměrného znečištění oblasti, ale to jde ruku v ruce s infrastrukturou a průmyslem – a také ekonomickým rozvojem v moderním slova smyslu…
Nadprůměrná vlhkost vzduchu, většina léta pak proprší
Pokud se chcete podívat do Šanghaje, ideálním obdobím jistě bude jaro nebo konec takzvaného babího léta. V létě poměrně dost prší, vlhkost vzduchu dosahuje osmdesáti procent a teploty se pohybují v pásmu 30+, což je pro citlivější osoby přímo kritické a pro zbytek cestovatelů „jen“ velmi nepříjemné. Třeba dopravní obslužnost je ale mimořádná, mezinárodní letiště a čtrnáct linek metra, dálnice, všudypřítomné taxíky. Z bodu A do bodu B se dostanete poměrně snadno.
Historických památek v dnešní Šanghaji mnoho není, rozhodně se toto město nemůže srovnávat třeba s Pekingem nebo jinými asijskými velkoměsty. Naopak, jde o moderní záležitost. Třeba svého času nejvyšší budova města, Perla Orientu postavená v roce 1995, má hned 468 metrů. Ještě o pár sáhů jej teď převyšuje Šanghajské světové finanční centrum, včetně antény je jen šest metrů pod pětisetmetrovou hranicí. Nabídne 91 výtahů, kanceláře a hotely všeho druhu, spoustu prostorů pro parkování, ale i klasické městské byty – stavba stála více než miliardu amerických dolarů. A aby toho nebylo málo, Čína se trumfuje s arabským světem ještě dnes, a právě proto tu vyrostla ještě Shanghai Tower, měřící 632 metrů. Dokončena byla v roce 2015 a jde v současnosti o největší mrakodrap Číny.
Do Šanghaje za nákupy? Ano, proč by to nešlo…
Pokud vám něco říká Nanjing Road, určitě tušíte správně. Je to mnohem větší zóna nákupů, než si dovedeme v Evropě představit. Nejen, že v tak obrovském městě přímo kvete noční život a jistě nemluvíme o právnících aktivních dlouho do noci, ale mají tu také pětikilometrovou nákupní ulici. Nanjing Road je slavná už od druhé světové války, kdy tu britští obchodníci začali nabízet mezinárodní zboží. Nechybí restaurace, hotely, bary a nákupní centra, prostě naberte jüany nebo dolary a jde se na věc?
Centrem Šanghaje je Lidové náměstí, které samozřejmě není tak slavné, jako pekingské Náměstí Nebeského klidu. Jen pár kroků odtud je městské divadlo a muzeum umění, v podzemí je nákupní zóna a vůbec – žije to tu celý den! Pokud jde o městskou zeleň, určitě vás uchvátí Zahrady Yu. Dvacet tisíc metrů čtverečních, bazénky, pagody a můstky, pavilony a během jarní slavnosti také zdobené lampiony (právě na jaře je tu nejkrásněji, protože stejně jako v našich parcích, všechno kvete). A hlavně klid a mír, protože tyhle zahrady tu jsou už pět století. A když jsme u historie, určitě by nebylo od věci zmínit, že jednou z nejnavštěvovanějších architektonických památek Říše středu je takzvaná Velká čínská zeď.
Marek Kos | 4.3.2019
Aktuální počasí v destinaci
|
5,3°C
|
Předpověď počasí |