Nepál a jeho panenská příroda

Mount Everest (Nepál)
Mount Everest (Nepál)

Hinduistická tradice, ovlivnění sousedy z Číny a Indie, ale také vnitrozemská oblast, která je hrdá na svou tisíciletou historii. Pokud milujete hory a české kopce nebo alpské svahy vám jsou už malé, je načase vyrazit tam, kde jsou nejvyšší pohoří světa – tedy do Nepálu. Středověké království, ale především dobrodružství ukryté pod Mount Everestem. Opalování na plážích je něco jiného, tady se podíváte do míst, která nabídnou romantiku vysokých nadmořských výšek. A stačí se na to vlastně jen teple obléct…

Nejzajímavější místa horské země slibují krásné výlety

Zájezd do Nepálu je exotickou variantou dovolené pro milovníky horské turistiky. Je to dobrodružství, které doma zkrátka nezažijete a budete na něj vzpomínat dlouhé roky. Země, kde se měl narodit dokonce sám Buddha a která má poměrně dost neobvyklou vlajku, byla ještě v minulé generaci absolutní monarchií, dnes je ale už suverénní republikou. A jaká zajímavá místa se přímo nabízí pro dovolenou?

Je to třeba trek kolem Annapuren, kde si užijete panenskou přírodu Himálají, poznáte poutní místa dávných buddhistů a dostane se vám služeb zkušeného průvodce. To je ale stále jenom první z ochutnávek Nepálu, necháte si nalít další originální drink? Například Everest Base Camp trek je v této části světa mezi turisty vůbec nejpopulárnější. Jak žije průměrný šerpa a hlavně, jaké je to stanout přímo před nejvyšší horou naší planety? Za necelé dva týdny si projdete Národní park Sagarmatha křížem krážem a zjistíte, jak se žije v těch obrovských nadmořských výškách. Jistě, i zde je totiž bohatá vegetace a divoká zvířata.

Vydejte se na Manaslu trek a poznejte horské kmeny

Jen s průvodcem a jen se zvláštním povolením. Na místa, kam vás zavede Manaslu trek, ale donedávna cizinci vůbec nesměli. Horské průsmyky a návštěva kmenů, žijících zde po desítky generací starobylým stylem, všudypřítomný buddhismus a osmá nejvyšší hora na světě jako doprovod. Necháte si líbit takovou scenérii? Poznáte odlehlá místa, horská jezera a vesničky, které se od středověku vlastně ani moc nezměnily. Snad právě proto jsou zdejší hory tak kouzelné, nejen pro evropské turisty.

A co takhle poznat i nepálskou přírodu? Nosorožci v Národním parku Chitwan (resp. Čitvan) mohou na návštěvníky mávat už skoro padesát let! Samotný park má rozlohu skoro tisíce kilometrů čtverečních a pozor – maximem je 815 metrů nad mořem. Takže žádné velehory, ale spíš nížinné oblasti, v těsném sousedství je tygří rezervace v Indii. Žijí tu kobry, levharti, ale také krokodýli nebo hulmani posvátní, cibetky nebo hyeny. Tudíž, když se řekne Nepál, máte celou řadu možností a nikdo netvrdí, že musíte trávit čas jen v horách poblíž pomyslné střechy světa. Vždyť i v malebných údolích může být krásně, že?

Booking.com