Klášter Alaverdi (Gruzie)
Klášter Alaverdi (Gruzie)

Vynikající víno s ovocnou chutí, horské masivy, které doslova berou dech a veselí místní. Gruzie, jako místo pro dovolenou nebo poznávací výpravu má prostě hodně co do sebe. Pokud patříte povahově mezi nedočkavce, budete si tu muset trochu zvyknout – nikdo tu totiž nespěchá a platí to i pro meziměstskou dopravu. Ta je ale v porovnání s tou naší prakticky zdarma. Pokud vás omrzí tradiční dopravní prostředky, můžete sledovat okolní svět z koňského hřbetu, a to zhruba za sto korun na den i s průvodcem! Odoláte? Možná ano, ale zajímavosti Gruzie tím rozhodně nekončí…

Necelé čtyři miliony obyvatel a mimořádně bohatá historie celého regionu

Hlavní město Gruzie je Tbilisi (dříve také Tiflis), má podobný počet obyvatel jako Praha. Projedete se tu metrem, prohlédnete si ruiny antické pevnosti Nariqala a katedrálu Sioni. Přes město vedla staletí takzvaná hedvábná stezka, obchodní spojnice mezi Evropou a Orientem. Jde o velmi moderní město, všichni tu jezdí auty, kterých je tu možná až trochu moc – ale krásný výhled z okolních kopců to jednoznačně vynahradí. Tbilisi patřilo Arabům, Peršanům, Turkům a také ruskému carovi, takže tu najdete pestrou směsici kultur. Snad jen zdejší katedrála, které místní říkají Sameba (tedy Nejsvětější trojice v místním nářečí) poukazuje na to, že Gruzie má výrazné pravoslavné kořeny.

Dnešní Gruzie rozhodně nepatří mezi bohaté země, a to třeba už jen proto, že je velmi hornatá a plná neprostupných lesů. Ty tvoří asi polovinu rozlohy, rodokmen stromů tu najdete úplně stejný, jako třeba u nás – kavkazská jedle je už přeci pověstná. Totéž platí i pro faunu, jeleni nebo divoká prasata jsou středoevropskou klasikou, přidají se k nim ale i medvědi nebo majestátní orli skalní. Jistě se nenechte zmást politickou situací, deset let starý konflikt s Ruskem je už minulostí a v zemi je velmi bezpečno. Nejlepším obdobím pro cesty je tu léto, už jen proto, že horské oblasti nabídnou příjemné teploty.

Cestovatelé nepotřebují vízum a formalit před cestou na vás čeká jen minimum. Užijete si pobřeží Černého moře, ale také světoznámé pohoří Kavkaz. Za zmínku stojí třeba město Mccheta, které je doslova a do písmene duchovním centrem Gruzie. Stojí zde totiž nejstarší gruzínský kostel a jen hodinu cesty autem směrem na jih je hlavní město Tbilisi. Turisticky oblíbená lokalita je sice trochu dražší, ale pohled na jedinečnou církevní architekturu vám to jistě vynahradí.

Řek je tu skutečně málo, můžete ale vystoupat na pětitisícovku

Hora Šchara, rozprostírající se poblíž hranic s Ruskem, jen těsně převyšuje hranici pěti tisíc metrů nadmořské výšky. Region Svanetie nabízí podobný cestovatelský zážitek jako Alpy, když se vydáte na cestu, najdete i stopy po středověkém osídlení. A když už jsme u cest, rozhodně nevynechejte aspoň krátké svezení maršrutkou, místním tradičním dopravním prostředkem. Když ale vsadíte na vlak, rozhodně neuděláte chybu, v každém případě jde o velmi ekonomickou a pohodlnou přepravu.

Skvělé ubytování, které si za pár minut (a doslova za pár korun) dohodnete i u místních, určitě potěší, rozhodně nebudete odkázáni jen na hostely. Totéž platí i o tradiční gruzínské kuchyni, zdejší chleba nebo jehněčí speciality rozhodně stojí za ochutnávku. A kromě vína je pověstný i gruzínský čaj, jakož i „gruzíňák“, který budou jistě znát všichni milovníci tvrdého alkoholu.

Jaké další krásy dnešní Gruzie ukrývá? Zmiňme si třeba město Gori, jehož dominantou je obrovská historická pevnost. Za noticku jistě stojí i letovisko Batumi, kam míří hlavně turisté z Ruska. Nejen jim je zde k dispozici pestrá paleta letních aktivit. A co Kutaisi? Druhé největší město Gruzie má za sebou tisíciletou historii, vždyť bývalo centrem bájného království Kolchidy. Nedaleko Kutaisi se rozkládá národní park Sataplia, jehož hlavní atrakcí jsou dinosauří stopy. A pozor, v neposlední řadě, v Gruzii si můžete i zalyžovat, prejte se po lyžařském středisku Bakuriani…

Booking.com