Belogradčik je jediné skalní město v Bulharsku

Skalní město Belogradčik (Bulharsko)
Skalní město Belogradčik (Bulharsko)

Belogradčik je město, které leží na severozápadě Bulharska nedaleko od srbských hranic. Nejbližším větším městem je město Vidin. Pro turisty je tu nejzajímavější belogradčická pevnost a skály, které se nachází nedaleko centra města Belogračik v přerůří pohoří Staré planiny.

Doprava do Belogradčiku

Z hlavního města Sofie se sem dostanete vlakem nebo autobusem, což zabere lehce přes cca 4 hodiny. Autobus vychází o pár korun levněji. Pokud ale jedete ve více lidech či v sestavě celé rodiny, výhodnější je půjčení vlastního auta s možností navštívit i další zajímavá místa v okolí.

Aktivity v Belogradčiku

Belogradčické skály patří mezi ty zachovalé, jedny z nejzachovalejší pevností v celém Bulharsku. Jedná se o jediné skalní město v Bulharsku vůbec, na Balkáně ojedinělé. Pevnost Kaleto tu stála již od 1. století a za dob Římské říše hrála důležitou roli při mnoha historických událostech. Velká přestavba se konala v 19. století. V roce 1984 se zvažovalo zapsání této památky do seznamu Světového dědictví, ale nakonec se tak nestalo.

Skály jsou tvořeny z červených slepenců a z pískovců. Červenou barvu mají díky oxidům železa. Zdi pevnosti dosahují výšky až 12 metrů a jsou cca 2 metry silné. Skály mají různé tvary, díky nimž vzniklo mnoho pověstí. Při procházce skalním městečkem tedy můžeme narazit na zkamenělého jezdce, mlčenlivou Madonu, loupežníka Derviše či Adama s Evou. Zdi pevnosti dosahují výšky až 12 metrů a jsou cca 2 metry silné. V okolí se nachází typická balkánská vegetace, hlavně aromatické bylinky.

Prohlídku pevnosti doporučuji dopoledne, nejlépe hned po otevírací době. Odpoledne za slunečného počasí je tu vyšší koncentrace turistů a už to tu nemá takovou atmosféru. Po platbě vstupného máte možnost návštěvy celého skalního města na neomezený čas. Po prohlídce pevnosti si určitě také prohlédněte samotné město Belogračik. Každoročně v září se tu koná folklorní festival „Ve stopách Thráků“, což je velmi zajímavá událost. Kotel sv. Jiří z roku 1868, přírodovědné muzeum či observatoř jsou dalšími lákadly města. Hadži Husejnova mešita z 16. století je jedna z místních dominant.

Nedaleko Belogradčiku se nachází jeskyně Magura s nástěnnými malbami z doby 1200 př. n. l. Návštěvu jeskyně vřele doporučuji.

Booking.com