Secesní dům Casa Batlló od Gaudího v Barceloně

Secesní dům Casa Batlló v Barcelóně (Katalánsko - Španělsko)
Secesní dům Casa Batlló v Barcelóně (Katalánsko - Španělsko)

Na světě žilo nebo žije jen několik málo architektů, kteří se mohou pochlubit tím, je by jejich jméno znal skutečně takřka každý. Jestli však někdo má (respektive měl) právo označovat se za skutečného mistra, pak je jím Antonio Gaudí (1852-1926). Světově proslulého španělského architekta jistě znáte jako autora monumentální barcelonské katedrály Sagrada Familia. Znáte ale i jeho další stavby?

Neopakovatelný Gaudí

Zatímco zmíněný chrám Svaté rodiny jistě znají i ti, kteří ve Španělsku ještě nebyli, ostatní Gaudího projekty jsou tak trochu v jeho stínu a slyšel o nich už spíše málokdo. Přitom tento pozoruhodný muž toho za svou kariéru rozhodně nestihl málo. A kdo ví, možná by nám zanechal ještě více památek na svůj unikátní a nezaměnitelný styl, kdyby jej v roce 1926 smrtelně nezranila projíždějící tramvaj. Pokud jste však někdy viděli alespoň některou z Gaudího staveb, pak si můžete být takřka jisti, že poznáte i ty ostatní. Originální a neotřelé prvky, které Gaudí svým stavbám propůjčoval, z nich vytvářejí natolik typické dominanty, že je nelze přehlédnout, ať už stojí kdekoliv. Nejvíce Gaudího „uměleckých děl“ bychom však logicky našli v Barceloně – městu, kde vystudoval na univerzitě architekturu a kde strávil zbytek svého života. 

Nenechte si ujít Gaudího stavby v Barceloně!

Jednou z památek, kterou za sebe zanechal, je budova známá jako Casa Batlló. Fasáda secesní stavby je stejně jako mnoho dalších Gaudího projektů významně inspirována přírodními motivy, tentokrát poněkud netradičními – několikapatrové stěně dominují balkony ve tvaru lebek, okna jsou rozdělena příčkami ve tvaru holenních kostí a racčích nohou. Komín někomu zase připomíná postavu mimozemšťana. Antonio Gaudí se záměrně snažil, aby jeho stavba působila na každého pozorovatele jinak, proto v ní kolemjdoucí spatří pokaždé něco jiného. I to je důvod, proč byste La Casa Batlló, která od roku 2005 figuruje na seznamu UNESCO, při návštěvě Barcelony neměli minout. A rozhodně si nenechte ujít ani další slavná Gaudího díla, například La Casa Mila – La Pedrera.

Booking.com