Desatero bezpečné turistiky při dovolené

Turistika v horách
Turistika v horách

Nádherná příroda, čistý vzduch a nevšední dobrodružství, při kterém se nebudete snad ani minutu nudit. Ovšem pozor, bez vhodného vybavení a dobře naplánované cesty se raději nikam nevydávejte. I když české hory rozhodně nejsou totéž, jako třeba štíty Alp, Kavkazu nebo Himalájí, podcenění si v žádném případě nezaslouží. Berte ohledy na všechny členy výpravy, přizpůsobte plány fyzické zdatnosti jednotlivců a všechno bude určitě v naprostém pořádku. Na co dalšího je třeba brát zřetel?

Na počasí není vždy spolehnutí, ale předpověď hodně napoví

I když je to zatím jen předběžné, prohlédněte si předpověď počasí – nejde samozřejmě jen o déšť, ale hlavně o výskyt bouřek, sněhové přeháňky a podobně. Kvalitní treková obuv zajistí pohodlí a buzola vás navede správným směrem, ale bez informací o teplotě nebo větru se také neobejdete. Žádné zkratky, choďte nejlépe po značených cestách, a pokud si nejste jistí, kde se zrovna pohybujete, vraťte se. Když se naučíte číst v mapách, rozhodně neuděláte chybu – mobil vás nemusí navigovat, pokud nebude mít signál (což v horách může být celkem dost často). A nezapomeňte, batohy tu určitě nejsou na okrasu, spíš jsou nutným funkčním doplňkem, bez nějž se na cestách horskými masivy prostě neobejdete. Také stan se může hodit a samozřejmě karimatka a spacák. Zkrátka kvalitní vybavení a outdoorové oblečení od firem jako jsou Husky, Mammut, Warmpeace nebo Deuter.

A na co dalšího ještě nezapomenout? Choďte v malých skupinách, nejlépe tříčlenných a také nenechte doma lékárničku. Cestovní pojištění se také vyplatí, ať už vyrazíte do našich hor nebo do ciziny. V neposlední řadě, odpadky nepatří nejen do lesa, ale ani kamkoliv do volné přírody, zvláště to platí pro plastové lahve a nádobí.

Rady na výlet do hor jsme připravili ve spolupráci s internetovým obchodem Český ráj, na kterém najdete nejen kvalitní huskoviny, co zahřejí na každé výpravě. Určitě by vás také mohla zajímat GPS soutěž o batoh Deuter v hodnotě 2190 Kč, při které si užijete i spoustu zábavy…

Booking.com