Casa Mila – La Pedrera v Barceloně

Casa Mila neboli La Pedrera od Antonio Gaudího (Barcelona - Katalánsko - Španělsko)
Casa Mila neboli La Pedrera od Antonio Gaudího (Barcelona - Katalánsko - Španělsko)

Jestli jste již někdy slyšeli o proslulém španělském architektovi Antonio Gaudím, pak zcela jistě znáte i jeho vůbec nejslavnější stavbu, barcelonskou katedrálu Sagrada Família. Možná lze s trochou nadsázky dokonce tvrdit, že se jedná o jakési symboly celého Španělska.

Odkaz Antonia Gaudího

Španělé mohou být na svého rodáka právem hrdí. Ovšem tušíte, jaké další stavby po obě tento pozoruhodný muž obdařený mimořádným talentem vlastně zanechal? Třebaže výstavbě zmíněné katedrály věnoval více než polovinu svého života (zemřel v 73 letech poté, co ho srazila projíždějící tramvaj), během své kariéry byl velmi činorodý a věnoval se mnoha dalším projektům. Většinu z nich situoval do své oblíbené Barcelony, kde strávil významnou část svého života poté, co na zdejší univerzitě získal diplom z oboru architektura. Gaudí je autorem například budovy známé jako Casa Batlló, s nezaměnitelnou fasádou, kterou si nelze splést s ničím jiným.

Jestli je pro tohoto autora něco skutečně typické, pak to, že jeho styl zcela jistě nepřehlédnete – a to ani v případě, že vám architektura vůbec nic neříká. Není divu, že jsou turisté, kteří míří do Barcelony jen kvůli odkazu slavného umělce a chtějí na vlastní oči vidět všechny stavby, které zde zanechal pro budoucí generace. Nemálo z nich dokonce figuruje na seznamu světového dědictví UNESCO.

Každá maličkost je důležitá

Tak například dům známý jako Casa Mila, nebo též La Pedrera. Secesní stavba stejně jako většina ostatních Gaudího děl představuje kombinaci mnoha originálních a osobitých stylů, dekorací a skrytých symbolů. Gaudí se nechával inspirovat přírodou, záměrně se vyhýbal rovným liniím a nenechal se svazovat žádnými konvencemi. Což samozřejmě platí i pro Casa Mila. Půvab stavby spočívá nejen v jejím unikátním exteriéru, ale rovněž v interiéru - jako by si architekt dal záležet s naprosto každou maličkostí. Není divu, že o veřejně přístupné prohlídky domu je mezi turisty obrovský zájem.

La Pedrera znamená v překladu kamenolom a stavba jej samozřejmě připomíná. Stěny stavby nejsou tvořené rovnými liniemi, ale jsou různě zakřivené. Celá stavba působí dojmem, že ji formovala eroze moře a větru. Jako základní stavební materiál je použit vápenec a díky členitosti pláště stavby mohl architekt vynechat některé nosné zdi. Casa Mila má šest poschodí, které se točí okolo dvojice nádvoří. Gaudí je pověstný svými detaily a tak nechybí roztodivné komíny a interiér je velmi křiklavý.

Booking.com