Zámek Šilheřovice

Zámek Šilheřovice (Česká republika)
Zámek Šilheřovice (Česká republika)

V obci Šilheřovice na česko-polském pomezí najdete pseudobarokní zámek obklopený anglickým parkem, který svou romantickou atmosférou láká návštěvníky ze širokého okolí.

Koncem 18. století nechal rod Eichendorffů v Šilheřovicích postavit zámek na místě dřívější renesanční tvrze. Původně klasicistní budova byla později přestavěna v pseudobarokním stylu. Jedná se o jednopatrovou trojkřídlou budovu s mansardovou nástavbou s bohatě členěnou fasádou.

Od roku 1844 do roku 1945 patřilo toto panství rodu Rothschildů. Později byla budova zámku využívána jako domov mládeže, hornické učiliště, internát a učňovské středisko Restaurací a jídelen.

Po rozsáhlé rekonstrukci interiéru i exteriéru v roce 2008 je zámek Šilheřovice v současné době přístupný veřejnosti pro konání plesů, svateb, recepcí a jiných společenských událostí.

 TIP  Nechte se inspirovat našimi články a naplánujte si výlet na další zajímavá míst v tomto regionu:
- Miniarboretum u Holubů připomíná kouzelnou zahradu
- Dolní oblast Vítkovice - historie a současnost
- Výlet do Karviné
- Vrch Landek spojuje přírodu s historií, průmyslem a sportem

Budovu obklopuje rozlehlý anglický park o rozloze 98 hektarů, založený v roce 1820. Patří k největším zámeckým parkům u nás. Vlnitý terén umožňuje zajímavé průhledy a romantické vyhlídky.

Park se pyšní mnoha vzácnými dřevinami, z nichž nejzajímavější je skupina mohutných platanů. Během jara se návštěvníci mohou kochat krásně kvetoucími vzrostlými pěnišníky. Za zmínku stojí také staré vysoké buky a duby, které jsou pozůstatkem původní krajiny.

Příjemnou atmosféru parku dotváří kašna, drobná zahradní architektura, bazén se sousoším, zámecká oranžerie, rybníky a takzvané Evelinino jezero s ostrůvkem.

Rozlehlé travnaté plochy jsou využívány jako golfové hřiště s 18 jamkami.

Lovecký zámeček postavený v 18. století v romantickém stylu stojí samostatně poblíž hlavního zámku a v dnešní době slouží veřejnosti jako restaurace. U zámečku se nacházejí původní kotce pro lovecké psy.

Booking.com