Historická Essaouria na pobřeží Atlantiku

Essaouira (Maroko)
Essaouira (Maroko)

Maroko, to není jen známé město Marrákeš. Jsou tu i různá další místa, která zaujmou svou historickou hodnotou i neopakovatelným kouzlem. Jedním z takových je i město Essaouira, dříve známé spíše od názvem Mogador, na mapách také zobrazována jako As-Sawíra. Moderní název Essaouira je odvozen od hradeb, které se zachovaly a dodnes obklopují město.

Historie od starověku

Archeologické výzkumy ukázaly, že oblast dnešního města byla osídlena už v pravěku. Město je příhodně umístěno v zátoce kryté ostrovem Mogador, takže je chráněno před silnými poryvy větru od moře. Právě to dalo městu příležitost k rozvoji, protože tu byl založen významný přístav spojený s obchodním stanovištěm. Po začátku našeho letopočtu se zde začal vyrábět tyrský purpur, tedy barvivo z mořských zdrojů, kterým se barvily tógy římským senátorům. Pevnost, jejíž pozůstatky jsou ve městě viditelné dodnes, byla vybudována počátkem šestnáctého století. Nechal jí vybudovat portugalský král Manuel, ovšem udržel jí pouhé čtyři roky, než ji dobyli Maročané. Největšího rozvoje se město dočkalo koncem osmnáctého století, kdy zde byl vybudován obrovský trh, který spojoval Maroko s oblastí jižnější Afriky i s Evropou.

Essaouira je zapsána na seznam UNESCO

Essaouira je známá především svým nádherným historickým centrem, které je od nového tisíciletí památkově chráněno organizací UNESCO. Unikátní je především tím že spojuje prvky evropského, respektive portugalského architektonického slohu, spolu s tradičními arabskými prvky. Milovníky moře také potěší dlouhá písečná pláž, takže Essaouira je ideální kombinace romantického historického města s plážovým letoviskem.

Nejpěknější částí Essaouiry je pevnost (citadela) u rybářského přístavu. Můžete se procházet mezi rybáři, okukovat lodě i úlovky a samozřejmě navštívit pevnost. Pokud zde budete v nepříliš turisticky exponovaném období, tak ani nebudete zakopávat o davy turistů. My jsme zkusili únor a bylo to fajn, akorát na koupání byla ještě zima.

Když jsme sem přijeli, zjistili jsme, že se zde natáčely exteriéry filmu Líbáš jako ďábel. Úvodní část filmu se odehrává v Casablance, ale ve skutečnosti je to právě malebná Essaouira.

V dnešní době je město samotné centrem produkce proslulého arganového oleje. Nachází se tu také jeden z největších marockých rybích trhů.

Pokud pobýváte pár dní v Marrákeši je Essaouira ideálním cílem na jednodenní výlet. Pokud si půjčíte auto, bude vám jedna cesta trvat cca 3 hodiny. Jízda je to pohodová, jen v Marrákeši se musíte obrnit trochu trpělivostí. V Maroku platí řidičská zásada, kam nacpeš čumák, tam jedeš.

Pokud byste měli na cestování po Maroku více času, můžete navštívit také severněji položené město Rabat, které je od roku 1956 hlavním městem celého státu. Ve vnitrozemí pak najdete třeba druhé největší město, Fes.

Booking.com