Užijte si letní výšlap v horách bez puchýřů a drkotajících zubů. Jak se připravit?

Užijte si letní výšlap v horách bez puchýřů a drkotajících zubů
Užijte si letní výšlap v horách bez puchýřů a drkotajících zubů

Baví vás hory v létě a chystáte se pořádně prošlápnout pohorky? Před samotným výstupem se pečlivě připravte. Na co nezapomenout?

Nenechte se zaskočit počasím

V první řadě myslete na počasí. Podnebí v horách je nevyzpytatelné a od něho se odvíjí i samotná příprava na výšlap. Vrhněte se na to hned od základu! Výběr vhodného spodního prádla je důležitější, než si myslíte. Není nic horšího než propocená zařezávající se podprsenka nebo trenýrky, které vás dřou na kůži.

Pokud se zrovna radujete z nových pohorek, raději ještě obujte ty staré. Bez dobře vyšlápnuté boty se na dlouhých trasách neobejdete. Boty na túru by měly být ideálně kotníkové, zpevněná noha je méně náchylná k pádu a případnému zranění. Pozornost věnujte také funkčním ponožkám, abyste předešli vzniku puchýřů.

Nenechte se zmást slunečnou předpovědí, i v českých horách může začít sněžit v červenci. Klidně oblečte sportovní kraťasy nebo 3/4 kalhoty a tričko, ale do batohu přihoďte také větrovku či vhodnou bundu s membránou. Oblečte se na dolní hranici svého teplotního komfortu a vyhněte se tak nadměrnému pocení. Z batohu kdykoliv vytáhnete další vrstvy.

Do batohu sbalte jen to, co musíte

Neberte si s sebou víc, než je nutné. Při jednodenních túrách si vystačíte s batohem o objemu 10-35 l. U několikadenních výšlapů pokukujte po větším batohu, zpravidla kolem 50-70 l. Měl by dobře sedět na zádech i ramenou a kupte ten s bederním pruhem. Zátěž se přesune níž, čímž si vaše ramena a hrudní páteř uleví. Speciálně při delším putování se hodí také ochranné pláštěnky. Dají se pořídit jednotlivě, někdy je pořídíte už jako součást batohu.

Na svačinu přibalte potraviny, které nezaberou moc místa, ale dodají vám potřebnou energii. Ideální jsou oříšky, ovoce s pevnou slupkou, sušené maso nebo proteinové tyčinky. Nezapomeňte ani na zdánlivé drobnosti jako jsou sluneční brýle nebo krém s UV filtrem. Na bolístky se bude hodit dezinfekce, zásoba náplastí a obinadlo. Tak už jste sbalení?

Booking.com