Katedrála Panny Marie v Leónu přinese vzpomínku na gotiku
Prakticky celá byla postavena napříč třináctým stoletím, v době, kdy došlo k zásadnímu zlomu v křesťanských snahách o znovudobytí Pyrenejského poloostrova na maurských vládcích, kteří na začátku osmého věku postupovali tak rychle, až se původní vizigótská moc takřka otřásala v základech. Katedrála zasvěcená Panně Marii, které v Leónu říkají také Dům světla, je gotickou památkou číslo jedna tohoto severního regionu, tolik důležitého pro vývoj moderního Španělska. Pojďme si ji proto podrobněji projít – zajímavá je hlavně pro své vitráže, jichž bychom se snad ani nedopočítali…
Pulchra Leonina byla dokončena až v 15. století
I když se v roce 1301 prakticky uzavřela výstavba, definitivní dokončení katedrály se může psát až k roku 1472. Bylo totiž třeba ještě dostavět severní věž a klášter, což zabralo poměrně dlouhé časové období. Stavba, která je na místě někdejších antických lázní ze druhého století, sloužících potřebám římské legie číslo VII (Gemina), se započala stavět v roce 1205. Zajímavé jsou hlavně její vitráže, které zaujímají plochu prakticky 1800 metrů čtverečních. Středověk sice přinesl mnoho barevných vitráží a krásného umění, ale právě v Leónu v tomto směru hrají první ligu. Většinu této výplně přitom přidali umělci mezi třináctým a patnáctým stoletím, což je na poměry medieválních památek poměrně pozdě.
Společně s katedrálou v Burgosu nebo Santiagu de Compostela je jednou z významných zastávek na svatojakubské cestě alias El Camino de Santiago, jak říkají dnes hrdě ve Španělsku. Součástí Pulchra Leonina je také muzeum sakrálního umění, kde je více než patnáct stovek různých artefaktů, nejen z neoklasicistních dob, nejen v tištěné a psané podobě. Muzeum ukrývá též skutečnou krajovou perlu Nodicia de Kesos, napsané v leónském dialektu. Tedy jinak řečeno, velmi zácný rukopis, který nelze vyvážit ani zlatem.
TIP Chcete se více dozvědět o Leónu? Podívejte se na naše příspěvky:
- León, centrum stejnojmenné provincie León
- Sakrální perla Leónu, přesně tím je Basílica de San Isidoro
- León – fotogalerie z roku 2010
Chrám patřil benediktinskému řádu
Stavba je rovněž hrobkou krále Ordoňa II., jenž byl leónským vladařem a vítězem nad Cordóbským emirátem v bitvě u San Esteban de Gormaz v roce 917. Právě tehdy vznikla první myšlenka na stavbu katedrály, i když se nedostávalo peněz – vděčnost vyšší moci za vítězství nad mocným protivníkem ale byla silnější. V chrámu žili mniši benediktinského řádu, i když byl během desátého století poničen mstícím se Almanzorem (Abd al-Malik al-Muzafar, zástupce chalífy Hišama II.), je zde již v roce 999 slavnostně korunován Alfonso V., takže se podařila brzká rekonstrukce zpustošené stavby i města jako takového.
Současná katedrála je třetí stavbou na tomto místě, architektem byl jistý mistr Enrique, pravděpodobně rodilý Francouz, jenž dříve pracoval i na katedrále v Burgosu. Pokud se dobře zadíváte v interiéru, najdete podobné prvky jako u francouzských staveb. Neméně zajímavou stavbou je pak basílica de San Isidoro, takže pokud si projdete katedrálu v Leónu, nemusíte ještě se sakrálními skvosty končit. Nakonec, León, podobně jako třeba Astorga, je pro španělskou historii velmi významnou lokalitou. Vznikl přitom jako sídlo jedné z římských legií, aby se pak rozrůstal do dnešní krásy, byť ve stínu Kastilie.
Marek Kos | 22.11.2020
Aktuální počasí v destinaci
|
4,9°C
|
Předpověď počasí |