Granada není jen Alhambra, granátové jablko tu opravdu jenom kvete
Když se řekne Andalusie, mnoha lidem se vybaví právě Granada, ale možná také jedna z velkých památek na maurskou minulost Španělska, jíž je někdejší emírova rezidence – Alhambra. Čtvrt milionu obyvatel a výjimečná směsice kultur, původně muslimskou oblast si podmaňují v patnáctém století katolická vojska a reconquista Pyrenejského poloostrova je dokončena. Osm set let pod Maury tu ale zanechalo spoustu zajímavých stop, kromě pěstování granátových jablíček je to hlavně zdejší architektura. Udělejme si proto malou procházku městem, nad nímž slunce vlastně nikdy nezapadá.
Katedrála je městskou dominantou
V centru najdeme katedrálu, která byla vystavěna během šestnáctého století. Pětilodní stavba se nese v duchu renesance a baroka, vyrostla na místě staré muslimské Medíny, a i když měla být podle původního plánu spíše v gotickém hávu, dnešní návštěvníci jistě nelitují a rezidenti města jsou náležitě pyšní. Původním plánem bylo vytvořit mauzoleum pro Karla V., ale Filip II. připravil v podobě El Escorialu, při vší úctě, hrobku mnohem honosnější. V královské kapli v Granadě ale sní svůj věčný sen například Jana I. Kastilská, zvaná též přídomkem Šílená nebo Filip I., její choť. Kartuziánský klášter je dalším sakrálním komplexem, který si rozhodně nenechejte ujít – je zde už pět století a najdete tu řadu odkazů na barokní nádheru. Nádvoří s dórskými sloupy také láká k procházce.
Zajímavou je na Granadě i čtvrť Albaicín, která zažila největší rozkvět v éře Nasridů, poslední arabské vladařské dynastie v rámci dnešního Španělska. Dodnes v této části města najdete odkazy na muslimskou kulturu, původně tu stávalo na tři desítky mešit, žili zde řemeslníci a drobná šlechta. Bohužel, když Granadu opět přebírají křesťanští panovníci, ztrácí Albaicín reputaci. Kostel Salvador, který byl dříve mešitou nebo Nasridské zdi a palác Dar al-Horry je ale určitě skvělým lákadlem, podobně jako celé cestování napříč Andalusií. Zajímavá je i čtvrť Sacramonte na kopci Valparaíso, kde žije romská menšina od doby, kdy odcházejí maurští majitelé. Pokud si chcete užít zpěv lidovek, tanec, hru na kytaru, jste zde vítáni, podobně i tisíce dalších turistů, co sem se zájmem zamíří.
TIP Informace a fotografie z Granady a Alhambry najdete i v dalších našich článcích:
- Alhambra je kouzelný palácový komplex v Andalusii
- Alhambra - fotogalerie z roku 2013
- Granada - fotogalerie z roku 2013
- Alhambra – nádhera jako z pohádky
- Granada – poslední muslimské království
- Alhambra - fotogalerie z roku 1998
Alhambra je největším lákadlem ze všech
Více než 140 tisíc metrů čtverečních, jen si to zkuste představit! Správně, takový palác hned tak někdo nemá, že? Alhambra je skutečným pohádkovým komplexem, co budil zájem nejen Maurů, ale také nově příchozích křesťanů. Snad jen škoda, že ji chtěli přestavovat a část její původní nádhery tím rozhodnutím prakticky nevratně ztratili. Alhambra je až trochu dále za městem, vyberte si procházku nebo autobus, vlastní vůz asi nebude nejmoudřejší rozhodnutí. Počítejte s tím, že denně sem zavítá několik tisíc lidí a rezervace vstupenek online ušetří hodně starostí, alespoň to radí všichni ostřílení cestovatelé.
Podívejte se i do pevnosti Alcazaba, nejstarší součásti Alhambry a nevynechejte zeleň v podobě parku Generalife. V něm se pořádaly za maurských dob třeba i koňské dostihy. Věž spravedlnosti, ale také monumentální Královský palác – Palacios Nazaríes – stejně jako Zlatý sál (Cuarto Dorado), který připravil světu již zmiňovaný Karel V. v éře, kdy se v tomto kovu Španělsko doslova topilo. Nechybí samozřejmě ani harém z dob maurských nebo Lví nádvoří, zvané též Patio de los Leones, což je jedna z nejnavštěvovanějších částí palácového komplexu. Jezírka se zlatými rybami, fontánky, voňavé pomerančovníky, které vám rozkvetou přímo před očima. Skutečně, Granada a Alhambra jsou jako z nějaké pohádky, jen si je dobře prohlédnout!
Marek Kos | 18.9.2021
Aktuální počasí v destinaci
|
19,4°C
|
Předpověď počasí |