Katedrála svatého Dominika z Calzady je oblíbeným turistickým lákadlem

Katedrála svatého Dominika v Santo Domingo de la Calzada (La Rioja - Španělsko)
Katedrála svatého Dominika v Santo Domingo de la Calzada (La Rioja - Španělsko)

Chrám v Santo Domingo de la Calzada, který je další ze zastávek na svatojakubské cestě, populární pouti nejen mezi středověkými věřícími, nese jméno svatého Dominika z Calzady, rodáka z Vitorie, syna sedláka jménem Ximeno García, později benediktinského mnicha a také poustevníka hledajícího vnitřní klid, jenž učinil pro svůj rodný region mnoho dobrého. Místo, které je proslulé hlavně špičkovým vínem, tak nabídne i klasickou románskou stavbu, která je katedrálou od roku 1232, i když vysvěcení se dočkala z rukou Dona Pedra Nazara o více než století dříve…

V šestnáctém století přibylo i trochu renesance

Katedrála byla sice vybudována ve dvanáctém století na románských základech, ale o čtyři století později do jejího interiéru přibylo několikero renesančních soch v podání slovutného mistra Damiana Formenta. A proč je vlastně symbolem města i katedrály slepice s kohoutem? Vysvětlení je poměrně jednoduché…

Ve čtrnáctém století se jistá dívka, dcera rytíře špitálníků, zamilovala do náctiletého německého poutníka Hugonella z Xantenu. Ten ale jejímu vábení odolal a měl být krutě potrestán, dívka mu podstrčila stříbrný pohár a upozornila úřady, že je zlodějem. Podle práva schváleného Alfonsem X. byl odsouzen za krádež k propadnutí hrdla. Na šibenici mladík skutečně skončí a rodiče jsou ze smrti syna zdrceni. Vtom ale uslyší jeho hlas, svatý Dominik mu zachránil život!

Legenda má žít až dodnes…

Bezodkladně se vydají do Santiaga de Compostela za soudcem. Ten sdělí posměšně rodičům, že syn je živý asi tak, jako kohout s kuřetem, které si právě dopekl. Ale dvojice opeřenců vyskočí z talíře a za pár vteřin je v plné kondici. Zázrak mají dokumentovat dva potomci těchto kurů, žijící přímo v katedrále – potkat je můžete v různé církevní svátky. Podobný příběh najdeme ve staré anglické koledě o králi Herodu a kohoutovi, takže kde má legenda svůj původ? Těžko soudit, ale slepice a kohout, potomci původního páru, jsou opravdu reální! :-) A jak praví další z legend, pokud tito ptáci pojedí trochu pečiva z rukou poutníka, ten se v bezpečí a pořádku dostane do Santiaga.

 TIP   Santo Domingo de la Calzada je tématem i dalších našich příspěvků:
- Santo Domingo De La Calzada, španělské město vína
- Santo Domingo De La Calzada - fotogalerie z roku 2010

Kromě díla renesančního sochaře Damiana Formenta najdeme v interiéru katedrály i ukázku umění vlámských mistrů. Podle poutníka Hermanna Küniga z patnáctého století měla být zachovávána Hugonellova košile a údajně měl navštívit i místnost, kde pečená drůbež měla vstát z mrtvých, ale dnes už si nic podobného ověřit nemůžeme, veškerá dostupná a možná fakta již ohlodal zub času.

Nemocnice a příbytek pro poutníky do Santiaga

Město Santo Domingo de la Calzada a region La Rioja jsou připraveny na poutníky do Santiaga i dnes, už ve středověku zde díky Dominikově iniciativě byla postavena nemocnice a ubytovna, kde mohli poutníci, často hodně zdaleka, složit hlavu a případně vyléčit své rány. Na břehu řeky Oja je na cestě do Galicie připraveno skvělé zázemí, vždyť sám Dominik se zasloužil i o stavbu kamenného mostu.

Booking.com