Skialpové túry pro skitouristy – objevte české hory

Už vás nebaví mačkat se ve frontě na vlek a hledáte jinou aktivitu na lyžích? Vyzkoušejte skilapy a vydejte se na skialpovou túru. Kam a jak se na ni připravit čtěte v článku.

Jste skitourista, skialpinista sportovec nebo preferujete freeride?

Nejdříve si ujasněte svoji úroveň.

Objevili jste zrovna stoupací pásy, vybíráte první oblečení na skialpy nebo máte za sebou pár výletů v Krkonoších? Jste skitourista. Nemusíte být lyžařský master, ale na lyžích se cítíte pevní v kramflecích. Do této kategorie spadá většina začínajících skialpinistů.

Ovládáte náročnější výstupy, nezaleknete se ani strmých hor, a když je to nutné, připevníte lyže na batoh a na boty připnete mačky? Jste skialpinista sportovec. V tomto stupni obtížnosti máte vybroušenou techniku na lyžích a troufáte si i na velmi prudké sjezdy.

Toužíte po volném pohybu v neproježděných lajnách? Jste freerider, perfektní lyžař v hlubokém sněhu. Někdy se vyvezete kousek lanovkou, protože dlouhá chůze do kopce vás neláká a raději vyhlížíte nedotknutý prašan.

Kam se vydat, když začínáte

Začněte v našich horách. V Krkonoších existuje více tras pro skialpy, vyrazte ale i do Jeseníků, Beskyd nebo do Krušných hor. Základy skitouringu se naučíte i v Jizerských horách či na Šumavě. České hory oceníte hlavně díky velkému množství chalup, které poskytnou útočiště v případě špatného počasí nebo únavy.

Nestyďte se a vyjeďte lanovkou klidně do 1 000 m n. m. Tento bod si nevyčítejte. Pošetříte síly a při výstupu na vrchol budete svěží. Některé túry začínají v hlubokém údolí a jsou těžko zvládnutelné během jednoho dne. Tímto krokem si to ulehčíte.

Na co myslet před túrou

● Na začátku nikdy nevyrážejte sami – jděte se zkušeným kamarádem nebo se přihlaste do kurzu.

● Nepřepalte start – přece jen jde o vytrvalostní sport.

● Túru si vždy dobře naplánujte – sledujte převýšení, náročnost, délku, předpověď počasí a stupeň lavinového nebezpečí.

● Investujte (nebo si půjčte) dobré vybavení – mimo skialpové kalhoty, bundu a obecně oblečení nezapomeňte na kvalitní lyže, boty, vázání, helmu, pásy. Dále přibalte do batohu lékárničku, bivakovací vak, a pokud jedete z kopce mimo sjezdovku, tak také lavinové vybavení – pípák, lopatu a sondu.

Booking.com