Procházka po Žďáru nad Sázavou připomene bohatou historii Vysočiny
Pokud chcete trávit dovolenou na pomezí historických regionů Čech a Moravy, vydejte se do města, které leží na severu Vysočiny a je domovem dvaceti tisíc obyvatel. Obdivovat můžete nejen blízkou přírodu v podobě CHKO Žďárské vrchy, ale nabízí se i pestrá směsice architektury, která naznačuje na staletí trvající historii. Žďár nad Sázavou se pyšní i zápisem do prestižního seznamu organizace UNESCO, a to už od poloviny devadesátých let. Může za to zámek a poutní kostel na Zelené hoře, který v návštěvnosti překoná i historické srdce města.
Jde o centrum nejvýše položeného okresu
Přesně tak, Vysočina! Žďár nad Sázavou má jedno nej, které se nedá přehlédnout. Nadmořská výška 580 metrů z něj dělá nejvýše položené okresní centrum v republice. Jihlava je asi třicet kilometrů daleko, můžete si prohlédnout i její krásy na celodenním výletu, zájemce o historii jistě osloví také Polička a zapomenout nesmíme ani na Nové Město na Moravě. Zastavme se tedy u památky číslo jedna, která je kousek cesty z historického centra. Je ale pravda, že nebudete takové procházky vůbec litovat!
Areál se slavným kostelem vás zaujme
Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře vyrostl pod taktovkou Jana Blažeje Santiniho, jde o barokní gotiku ve své nejslavnější éře. Stavěl se mezi lety 1720 a 1722, spadal pod brněnskou diecézi a na podzim 2021 byla dokončena jeho generální rekonstrukce, která vyšla na vyšší desítky milionů korun. Výsledek je znát už na první pohled, zub času si skutečně na takovou nádheru věků nepřijde. Trojice zvonů, které nesou jména světců Zdislavy, Vojtěcha a Cyrila s Metodějem zní krajem od podzimu 2016. Za Santinim navíc stojí více odkazů.
Zámek býval cisterciáckým klášterem
V oblasti vládli dlouhou dobu Cisterciáci, a to už od třináctého století, ale také Františkáni, kteří přicházejí ke slovu po bělohorské bitvě. Zlatý věk přišel v osmnáctém století, kdy Santini dostal za úkol pozvednout vyhořelý klášter a udělat z něj znovu centrum plné kulturního života. Josefínské reformy ale koncem tohoto věku klášter ruší a část je později přestavěna na zámek. Minulost však zůstala uchována ve zdejším Muzeu nové generace, kde si prohlédnete nejen někdejší klášter, ale i další Santiniho díla.
Prohlédněte si odkaz rodu Kinských
Potěší vás galerie Kinských, kteří v nynější době zámek vlastní, ale i chvilky plné odpočinku na zámecké terase. Celoročně probíhají zajímavé kulturní akce, tedy na zábavu se nečeká až do léta. Zámek s Bazilikou Nanebevzetí Panny Marie a svatého Mikuláše je tedy jedním z dalších turistických taháků. Při procházce si nenechte ujít ani vycházkové okruhy kolem Konventního a Bránského rybníku, kde se dozvíte mnohé o místní historii. Jde o zhruba pět kilometrů cesty, kde se však rozhodně nebudete nudit. Běžné prohlídky jsou tu tři, jedna se týká přímo Santiniho a jeho díla, přičemž trvá asi hodinku, celý příběh žďárského kláštera si vyžádá asi o půl hodiny déle. A kam dál?
Srdce Žďáru má také svou historii
Podívejme se ještě do samotného středu. Centrum náměstí Republiky zdobí renesanční radnice s pár klasicistními prvky, ale také morový sloup z doby barokní. Jen pár kroků od náměstí je farní kostel svatého Prokopa s třiapadesát metrů vysokou věží, který připomene gotiku, ale má i křtitelnici a Mariánský oltář původem z 15., respektive 16. století. A slavní rodáci a osobnosti města? Kromě Martina Koukala patří zimní sporty i Martině Sáblíkové, taktéž olympijské medailistce. Hokejovým mistrem světa je Tomáš Rolinek, mezi významné tváře regionu patřil i František kardinál z Ditrichštejna a Radslav Kinský, imunobiolog a také někdejší majitel zámku, člen slavné dynastie.
Marek Kos | 6.8.2022
Aktuální počasí v destinaci
|
-2,1°C
|
Předpověď počasí |