Impregnace – k čemu je a proč ji nepodcenit?

Rain water droplets on waterproof fabric.
Rain water droplets on waterproof fabric.

Impregnace chrání naše oblečení a boty před vlhkostí, ale i nečistotami. U outdoorového vybavení je naprosto zásadní. Podceňovat byste ji však neměli ani u oblečení a obuvi do města. Jak a kdy své oblečení a vybavení správně impregnovat?

Musím impregnovat i nepromokavé oblečení?

Jednoduchá odpověď je ano. Nepromokavé oblečení po určité době také impregnaci pro udržení svých vlastností vyžaduje. To samé platí také pro outdoorovou výbavu, kam patří například stan. U nepromokavého vybavení platí, že se časem jeho nepromokavost snižuje, a právě impregnací můžete výrazně prodloužit jeho životnost.

Kdy vybavení a oblečení impregnovat

Jak poznat, že je čas na impregnaci vybavení? U klasických bot platí, že byste je měli impregnovat ještě předtím, než v nich poprvé vyjdete do města nebo do přírody, hned po jejich nákupu.

Celkově však neexistuje přesná odpověď, po kolika týdnech, měsících nebo letech výbavu impregnovat. Potřeba impregnace se totiž liší jak podle jednotlivých materiálů, tak i způsobu a četnosti využívání.

Čas na impregnaci poznáte většinou podle toho, že nepromokavé oblečení vsakuje i při mírnějším dešti vodu.

Jak na impregnaci bot i dalšího vybavení a oblečení

Ať už impregnujete boty nebo jakékoliv jiné oblečení, prvním krokem je důkladné vyčištění impregnovaného vybavení.

Např. boty můžete otřít na sucho houbičkou od těch největších nečistot a poté použít houbičku navlhčenou. Boty se však nemusíte bát dát ani do pračky. Ideálně v sáčku na praní a maximálně na 30 stupňů.

Než se pustíte do samotné impregnace, boty (bundu či další vybavení) nejprve vysušte. Nikdy byste neměli sušit u topení či přímo na tepelném zdroji, tím může zvlášť u kůže dojít k poškození materiálu.

U samotné impregnace je důležité nikam nespěchat a nanést ji podle pokynů výrobce na každý kousek povrchu.

Boty z celého vybavení vyžadují impregnaci nejčastěji. Během zimy a podzimu klidně i každých 14 dní – záleží však opět na materiálu, četnosti používání a pokynech výrobce.

Booking.com