Fažana je sluncem prozářeným klenotem istrijského pobřeží

Fažana (Istrie - Chorvatsko)
Fažana (Istrie - Chorvatsko)

Oblázkové pláže, na kterých se bude líbit turistům, co přijeli hlavně za letním lenošením. Ale také spoustu dalších lákadel pro návštěvníky, kteří chtějí poznávat široké okolí a zaujala je istrijská kultura. Záměrně říkáme istrijská, protože tento kout světa je pod správou Chorvatů jen krátce. Delší dobu patřil pod Jugoslávii a Itálii, ve středověku měli navrch Benátčané. A po antických Římanech zůstalo také mnoho pěkných staveb. Sečteno a podtrženo, atmosféra čtyřtisícového městečka je velmi příjemná. A když budete chtít na malý výlet, souostroví Brijuni vás nepochybně naláká. Loďky jsou už připravené!

Ovocné sady, olivové háje a mnoho dalšího

Když se vydáte na západní pobřeží Istrie, čeká vás Fažana, po italsku Fasana s otevřenou náručí. V erbu města je keramická váza, respektive amfora, která se vyráběla už za antických časů a Istrie byla tímto výrobkem více než proslulá. Ve stínu borovic, chráněná před větrem, obsypaná olivovníky a vinicemi, stejně jako středomořským ovocem. Fažana je jen pár kilometrů od istrijského centra v Pule, což je jedno z největších měst moderního Chorvatska. Zavítat můžete na malý výlet také jinam, nabízí se třeba olivový Vodnjan. A jaké jsou zdejší nejvýznamnější památky? Malý přístav má příjemnou atmosféru, o čemž dobře věděl i maršál Tito. Ten na Brijuni trávil šest měsíců v roce. Jistě není bez zajímavosti, že podle sčítání lidu v roce 1921 byli ve městě jen italští rodilí mluvčí. Dnes je tomu jinak, ale italský vliv zůstává.

Benátská architektura je všudypřítomná

Protože Benátčané ovládali Istrii až do konce osmnáctého století, je jasné, že architektura Fažany jde na jejich vrub. Úzké uličky, domy z kamene, pečlivost při projektování, turisté si jistě povšimnou podobnosti s Itálií. Gotický kostel sv. Kosmy a Damiána, ale také kostelík sv. Elíši, jenž pamatuje šesté století a rozkládá se na místě, kde byla pozdně antická vila, to jsou zdejší architektonické skvosty z pohledu sakrálního stavitelství. To v oblasti dominuje, ve Fažaně jsou jasnou jedničkou právě kostely, ale jistě vás upoutají i zdejší vily.

Ve vodě je zkrátka nejlépe

Pokud si budete chtít užít spíše vodní radovánky, nabízí se zátoka Runci, která je ve stínu vzrostlých borovic a nemusíte tak trávit čas na přímém slunci. Pláž Bival pak nabídne příjemné chvilky jen kousek od městečka, vydáte se asi tři kilometry jižně. Do třetice vás pak může zlákat kemp Pineta. Obecně platí, že zdejší oblázkové pláže jsou vyhlášeným tématem i mezi náročnějšími turisty.

Spoustu vodních radovánek už čeká

Oblázkové pláže i pro malé děti, jako například Dječje igraliště, ale také možnost podívat se na souostroví Brijuni (původní a spíše italský název je Brioni), kde je safari. Rodinám s dětmi se bude na západě Istrie určitě líbit jako málokde jinde. Když se k tomu přidá klasické středomořské podnebí a pár rybích specialit v místních restauracích, nelze odolat, že?

Booking.com