Sorrento je perlou jihu Itálie s vůní citrónů

Sorrento (Kampánie - Itálie)
Sorrento (Kampánie - Itálie)

Slunečný kraj, který se líbil i nejslavnějšímu z českých zpěváků. Seznamte se s Kampánií, oblastí, ze které vzešel básník Torquato Tasso, jenž žil v 16. století. Blízkost mořských vln, ale také citronových nebo pomerančových hájů, to je potěšení pro všechny smysly. Sedmnáct tisíc obyvatel, skvělá atmosféra a výhledy na okolní přírodu. A dějiny, které jsou skutečně velmi zajímavé. Pojďme si je projít podrobněji!

Velmi významné město nedaleko Neapole

Sorrento má za sebou asi dva a půl tisíce let historie, za antických časů neslo název Surrentum a původně je založili řečtí osadníci. Město se v pátém století stalo sídlem arcibiskupství, v polovině šestnáctého věku ho vyplenila osmanská flotila a v dalších generacích tu trávili s oblibou čas slavní umělci. Už za antických časů bylo Surrentum centrem lázeňství, když si projdete park a místní promenády, potěší vás výhled na Neapol, která je odtud vzdálena přibližně padesát kilometrů. Se Sorrentem je spojena i legenda o sirénách, kterým se někdy podařilo zlákat nešťastníky z řad námořníků. A kterým umělcům se zde líbilo? Kromě Karla Gotta a slavných britských spisovatelů Lorda Byrona nebo Charlese Dickense to byl například německý hudební skladatel Richard Wagner. Letní chvilky tu ve dvacátých letech minulého století pravidelně trávil i sovětský literát Maxim Gorkij.

Začít prohlídku můžete na Piazza Tasso

Hlavní náměstí nese jméno básníka a dramatika Torquata Tassa, v okolních uličkách si můžete dopřát chvilku oddechu v útulných kavárnách. Z architektonických skvostů láká například papežská bazilika di Sant´Antonio, z jedenáctého století s románskou fasádou a pozůstatky několika antických vil. Díky nim je jasné, že už za časů antiky šlo o místo, které lákalo k rekreaci. Nečekejte nekonečné pláže, Sorrento nabídne takových míst jen několik a nejsou příliš rozlehlé, o to je tam více turistů. Největší pozornost si zaslouží Lido Metamare, která má na délku asi 200 metrů a najdete ji na předměstí. Pokud jde o architekturu, za zmínku ještě stojí Chiostro della Chiesa San Francesco di Sorrento ze 14. století a muzeum rodiny Correale, kde ve 26 sálech nechybí ani připomínka českého umění.

Pompeje budete mít jako na dlani

Pokud máte zájem o antickou historii, nesmíte vynechat výlet do Pompejí. Ty totiž před dvěma tisíciletími doslova pohřbil do lávy a popela Vesuv. Z přístaviště uvidíte i Tyrhénské moře a celý Neapolský záliv. Jde o milé městečko na pobřeží, které určitě stojí za návštěvu. Pokud si budete vybírat mezi Sorrentem a Salernem, lze vřele doporučit první variantu. Romantické pobřeží Amalfi, více než 130 tisíc tun citronů při každoroční sklizni, bujná vegetace a rybářské přístaviště, přesně tak si lze představit malebné městečko v jižní části Kampánie.

Booking.com