Jeruzalemská oblast - tradice slovinského vína

Jeruzalémská vinařská oblast (Slovinsko)
Jeruzalémská vinařská oblast (Slovinsko)

Nedaleko městečka Ptuj ve východním Slovinsku se směrem k chorvatské hranici nachází stará vinařská oblast ve vrchovině Haloze. Nachází se tady jedna z nejmalebnějších slovinských vinařských cest, tradiční vinařskou cesta Ormož – Ljutomer. Je to skvělé místo pro milovníky vína, kteří ve zdejších vinných sklípcích mohou objevovat skvělá slovinská vína.

Asi 3 kilometry od hranice leží městečko Ormož. Je známé především jako místo nejtěžších bojů v roce 1991 mezi slovinskými jednotkami a jugoslávskou armádou za tzv. Desetidenní války za nezávislost. Odtud se vydejte na sever do Ljutomeru a můžete obdivovat malebný kraj plný vinic vinoucích se po zdejších kopečcích. Uprostřed této cesty se nachází malá vesnice Jeruzalem. Ano skutečně jsme ve Slovinsku a také v Jeruzalémě.

Za svůj název Jeruzalem vděčí skupině křižáků, kteří tudy putovali ve 13.století. Okolní krajina jim tak učarovala, že se rozhodli poctít vesnici jménem svatého města. Možná to však nebyla jen krajina, ale také zdejší víno, které je tak okouzlilo. Víno se tady skutečně pěstuje již od dob středověké Panonie.

Cestu z Ormože do Ljutomeru si můžete projet autem nebo na kole. Cestou uvidíte plno malých vinařství, které nabízejí prodej vína a ochutnávky ve svých sklípcích. Cesta je dosti kopcovitá a silnička je poměrně úzká. Zelenou krajinu vinic přerušují jen bělostné věže kostelíků nebo nalíčené fasády vinařských domků.

Víno se tady pěstuje bílé. Nejtypičtějším je Leški Ryzlink (Vlašký ryzling), který se také nejčastěji exportuje a můžete ho sehnat i u nás. Dalšími oblíbenými jsou Renski Ryzlink (Rýnský ryzlink), Tramín a místní nejstarší odrůda Šipon. Pěstuje se tady také skvělé Chardonnay a Sauvignon. Zdejší specialitou jsou směsky Jeruzalemčan a Ljutomerčan.

Při cestě jsme se zastavili v malém sklepě vinařství Jeruzalem Ormož, které tady má spoustu vinic. Mohli jsme ochutnat od všech druhů a provedli nás jejich sklepem. Kdyby nečekali zájezdový autobus turistů, tak jsme tady zůstali bůhvíjak dlouho. Výhodou je, že pokud jste tady autem, tak si tady ze všeho co ochutnáte můžete nakoupit za dobré ceny zásoby vína i domů. 

Aktualizace 11.2.2021
Booking.com