Pobaltí a Petrohrad očima českého turisty – ZÁKLADNÍ INFO (část 5.)
Měna, kapesné, ceny, směnárny, telefony, pošta
Litva
V Litvě platí litevský litas (lit), který se dělí na 100 centů (centas). V oběhu jsou mince 1, 2, 5, 10, 20, 50 santimů a 1, 2, 5 litů a bankovky 10, 20, 50, 100, 200 a 500 litů. Běžnému turistovi se do rukou dostane nejčastěji 10-ti a 20-ti litová bankovka. Na 10-ti litové bankovce jsou zobrazeni litevští národní hrdinové. Byli to synové litevských emigrantů do USA Darius a Girenas, kteří se v roce 1933 rozhodli přeletět letadlem z USA do litevského Kaunasu. Několik kilometrů před cílem se ale zřítili a zahynuli.
Kurs litu: 1 litevský lit (LTL) = 8,19 Kč, tj. 10 litů cca 82,-- Kč
- 10 litů Darius a Girenas
Lotyšsko
V Lotyšsku se platí lotyšským latsem (lat), který se dělí na 100 santímů (santíms). V oběhu jsou mince 1, 2, 5, 10, 20, 50 santímů a 1, 2 laty a bankovky 5, 10, 20, 50, 100 a 500 latů. Vzhledem k tomu, že lat má velmi vysokou nominální hodnotu, je podle mého názoru nejnižší 5-ti latová bankovka příliš vysoká. Je to totiž v přepočtu na naše peníze asi 200, Kč. Máte v hrsti pár drobných mincí, které byste třeba mohl věnovat na charitu, a když si je pak spočítáte, zjistíte, že jsou to třeba 3 stovky v českých penězích.
Kurs latu: 1 lotyšský lat (LVL) = 40,62 Kč.
- Riga (Lotyšsko) historické centrum
Estonsko
V Estonsku je v oběhu estonská koruna. Ta se člení na 100 centů (sent). Obíhají mince 10, 20 a 50 centů a 1 koruna a bankovky 2, 5, 10, 25, 50, 100 a 500 korun. Zde je zase opačný extrém – Estoncům se zřejmě vyplatí tisknout dvou korunovu bankovku, která v přepočtu představuje asi 3,60 Kč. Takže máte plnou ruku bankovek a dohromady to nejsou žádné velké peníze.
Kurs estonské koruny: 1 estonská koruna (EEK) = 1,81 Kč, takže 10 estonských korun je cca 18,-- Kč.
Všechny pobalstské země hodlají v brzké době přejít na EURO.
- Rybářská vesnička Altja (Estonsko)
Rusko
V Rusku je odedávna platnou měnou rubl. Ten se dělí na 100 kopějek. V oběhu jsou mince 10 a 50 kopějek a 1, 2 a 5 rublů a bankovky 10, 50, 100, 500 a 1000 rublů. Turista se většinou setká především s bankovkami 10 a více rublů. Kurs ruského rublu (RUR) = 0,82 Kč, takže 10 rublů představuje 8,20 Kč.
- Petrohrad (Rusko) historické centrum
Pokud nechcete v Pobaltí živořit a chcete něco vidět, musíte si s sebou vzít patřičnou sumu peněz. Abyste byli klidní, že i nenadálé situace zvládnete, je dobré si na čtrnáctidenní cestu vzít přibližně 500 EURO/2 turisté. Samozřejmě máte-li zajištěno a zaplaceno ubytování a dopravu jako my. Touto sumou hravě pokryjete výdaje na stravování i na vstupy do objektů, které vás zajímají. Přivezete si s sebou i množství suvenýrů a dárků. Vyplatí se vám vzít s sebou platební kartu. V některých případech s ní můžete zaplatit i vstup do památek. Určitě ji ale využijete při nákupech v supermarketech.
Je třeba počítat s tím, že v Rusku – Petrohradu je obrovské množství památek a téměř všude se platí. Je dobré si to opravdu rozmyslet, protože někdy po vás chtějí například 300 rublů a vy jdete na 2 minuty do kostela, kde navíc nesmíte fotografovat ani filmovat. V těchto případech to jsou vyhozené peníze. V některých objektech je fotografování a filmování zakázáno, někde si můžete pořídit snímky za zvláštní poplatek. To platí nejenom v Rusku ale i v Pobaltí (jako příklad se mi vybavuje chrám svatého Izáka v Petrohradu a zámek Rundale v Lotyšsku). Někde vám za poplatek dají jenom lístek a mají pak těžké poznat, kdo si focení zaplatil. V Lotyšsku jsou chytřejší a každému plativšímu fotografovi vylepí na hruď zelenou samolepku. Tím hned poznají, kdo má právo popřizovat záznamy.
Ceny jsou v Pobaltí a Rusku srovnatelné s našimi. Někdy jsou vyšší než u nás, jindy je to naopak. V kamenných obchodech je cena daná. U stánků se suvenýry se vyplatí smlouvat. Někdy se vám podaří usmlouvat pěknou slevu. Prodavači většinou dávají najevo, že mají Čechy rádi, i když jim naprosto splývá čeština a polština a nejsou schopni je rozeznat. Takže nás většinou považovali za Poláky, kterých zde jako turistů bylo obrovské množství, zejména v Litvě. Vyplatí se navázat hovor třeba na sport – fotbal, v Lotyšsku hokej. Prodavači vám zdůrazní, že pro Němce a Američany mají podstatně vyšší ceny. Vy řeknete, že nejste Američani a oni začnou třeba i sami snižovat cenu. Tak se nám třeba podařilo usmlouvat nádhernou matrjošku v Rusku z 900 rublů na 650.
Se směnou peněz nejsou v těchto destinacích problémy. Peníze vyměníte buď přímo na hranicích, nebo máte možnost provést transakci přímo ve vašem hotelu či ve směnárnách a bankách. Nemá smysl vypisovat otevírací hodiny. Ve všední den si peníze určitě vyměníte, o sobotách a nedělích večer už to může být horší, ale vždycky se najde směnárna, která je otevřena dlouho do večera. Samozřejmě, že v noci už je to horší, ale v hotelu by to mělo jít i tak bez problémů. Běžně se přijímají k výměně EURO, US dolary i další volně směnitelné peníze. V některých směnárnách vyměníte i české koruny. Když už si nechcete peníze měnit, jistě se s prodejcem domluvíte na obchodě v EURO (i v kamenných obchodech). Pouliční prodavači (zejména prodavači souborů pohlednic, kteří vás vždy osloví) často přijmou i platbu v českých korunách.
Do České republiky se volá s předvolbou +420 a devítimístné číslo volaného. Průvodce nám radil nastavit si na mobilech operátora OMNI. V Pobaltí a Petrohradě se dovoláte domů z telefonní budky na karty, které zakoupíte v trafice nebo na poště. Někdy jsou automaty i na mince. Pokrytí signálem je vzhledem k rovinatému terénu na 100%. Posílání SMS přes roaming je bez problémů. Pošty jsou v každé větší obci. Jsou otevřeny od 8,00 hodin i v sobotu, kdy samozřejmě dříve zavírají. Známky stojí v přepočtu 10-15 Kč.
Libuše a Jiří Peštukovi | 22.10.2006
Aktuální počasí v destinaci
|
12,5°C
|
Předpověď počasí |