Co navštívit v Moskvě

Chrám Vasila Blaženého na Rudém náměstí v Moskvě (Rusko)
Chrám Vasila Blaženého na Rudém náměstí v Moskvě (Rusko)

Metropole moderního Ruska s dvanácti miliony obyvatel a současně jedno z největších měst dnešní Evropy založené v roce 1147. To je ve zkratce Moskva, jejíž historické centrum je stovky let staré a přímo vybízí k návštěvě. Již v patnáctém století spatřil světlo světa díky italským stavebním mistrům proslulý Kreml, jenž nechal zbudovat car Ivan III. Celkem dvacet věží této stavby z červených pálených cihel tvoří pro Moskvu opravdu impozantní kulisu.

Pokud vezmeme v potaz církevní architekturu, v Moskvě můžeme navštívit například chrám Nanebevzetí Panny Marie, chrám Zvěstování nebo chrám svatého Archanděla Michaela, všude najdeme krásné ikony a v podstatě výjimečnou výzdobu. Byli jste už na Rudém náměstí? Když se rozhlédnete kolem sebe, uvidíte hned několik zajímavých staveb. V prvé řadě jde o chrám Vasila Blaženého, který nechal zbudovat Ivan IV. Hrozný na paměť konečné porážky Tatarů mezi léty 1555-1560. Dále zde můžeme najít mauzoleum Vladimíra Iljiče Lenina nebo jeden z vůbec nejluxusnějších obchodních domů na světě GUM. Rudé náměstí patří spolu s Kremlem od roku 1990 mezi památky světového kulturního dědictví UNESCO.

A co takhle absolvovat jízdu moskevským metrem? V provozu je od roku 1935 a patří dodnes mezi nejkvalitnější podzemní dráhy na světě. Bohatě zdobené prostory moskevského metra denně převezou na osm milionů lidí, na vlakovou soupravu prý nečekáte déle než třicet sekund. Moderní Moskva má výjimečnou dopravní obslužnost, takřka na každém kroku jsou zastávky autobusů, tramvají či trolejbusů.

Sportovní nadšenci na Moskvě ocení sportoviště letní olympiády z roku 1980, navštívit můžete samozřejmě i Olympijský stadion Lužniki (dříve známý pod názvem Leninův stadion), který pojme až osmdesát tisíc návštěvníků a je svatostánkem hned trojice moskevských fotbalových celků - CSKA, Spartaku a Torpeda.

Moskva je také centrem kultury, najdeme zde řadu divadel, galerií či muzeí, navštívit můžeme i koncertní sál pojmenovaný po hudebním géniovi Petru Iljiči Čajkovském. Za zmínku stojí i to, že Moskva je rodištěm světoznámých umělců, světlo světa zde spatřili literáti Nikolaj Vasiljevič Gogol a Alexander Sergejevič Puškin či zpěvák Vladimír Vysockij.

Booking.com